To system do analizy danych sensorycznych z użyciem metod sztucznej inteligencji - sieć 11 urządzeń zbiera dane krytyczne dla nadzoru roju pszczelego, przede wszystkim dźwięk, ale też ruch oraz temperaturę.

- Pierwszy system powstał rok temu. Od tego czasu produkt został już wdrożony w trzech pasiekach, a w tym roku przygotowywane zostały zestawy dla kolejnych czterech pasiek. Zainteresowanie jest duże i aktualnie poszukujemy inwestora, który razem z nami dostarczy nową, bardziej przystępną cenowo wersję urządzeń pozwalającą na dotarcie do jeszcze większej liczby pszczelarzy. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę ze znaczenia jakie pszczoły mają dla ludzi, oraz dla całego ekosystemu. Niestety bezsensowne akty wandalizmu, podtrucia czy kradzieży uli, nadal się zdarzają. Mamy nadzieję, że zaoferowane przez nas rozwiązanie zapewni spokój zarówno pszczołom, jak i samym pszczelarzom. – opowiada Tymoteusz Cejrowski, jeden z twórców systemu Smartula.

Od początku powstania Smartulę wspierała spółka celowa Politechniki Gdańskiej, Excento.

To kolejny projekt realizowany przy pomocy Porozumienia Spółek Celowych, jedynej w Polsce organizacji zrzeszającej spółki powołane do wiedzy i rozwoju współpracy nauki i biznesu.