Rodzaj murarka (Osmia) obejmuje 18 gatunków pszczół. Najbardziej pospolitym jest murarka ogrodowa (Osmia rufa), która występuje na terenie całego naszego kraju. Ten gatunek jest przykładem pszczół samotnic, które żyją w koloniach ale np. nie wymieniają się informacją gdzie zdobywać pokarm.

Murarka ogrodowa - łagodna w obyciu

Murarka ogrodowa jest pszczołą średniej wielkości. Samce mają 8-10 mm, a samice 10-12 mm długości ciała. Ciało ubarwione jest w przeważającej części na rdzawo. Murarka ogrodowa jest gatunkiem wiosennym. Oznacza to, że wygryza się z kokonów na wiosnę i jest aktywna przez całe lato, aż do przekwitnięcia kwiatów. Jesienią osobniki dorosłe giną, a zimę przeżywają poczwarki w kokonach z których wiosną wygryza się kolejne pokolenie pszczół.

Murarka nie posiada nawyku obrony swojego gniazda, toteż nawet bardzo blisko gniazda obecność człowieka jest jej zupełnie obojętna. Warto również wspomnieć o wysokiej aktywności tych pszczół w zapylaniu oraz o tym, że potrafi ona zbierać pyłek nawet w tunelach foliowych. Ważny jest również fakt, iż murarka ogrodowa ma niewielki zasięg szukania pokarmu (promień ok. 300 m od gniazda), dlatego warto aby pszczoły te gniazdo założyły właśnie na terenie naszego ogrodu.

Domek dla murarki ogrodowej

Hodowla murarki ogrodowej jest łatwa. Wystarczy przygotować dla niej „domki”, umieścić je w ogrodzie i czekać aż je zasiedli. Jest to możliwe ze względu na pospolite występowanie tego gatunku. Jeśli jednak ktoś jest zbyt niecierpliwy, zamiast czekać na samoistne pojawienie się murarek, może wczesną wiosną zakupić (internetowo) kokony murarek i wystawić je (koniec marca) w ogrodzie, obok przygotowanych domków.

Najlepszym, najtańszym oraz najprostszym sposobem ich wykonania jest użycie rurek trzcinowych. Trzcina jest najchętniej zasiedlanym materiałem przez pszczoły murarki. Należy jedynie unikać zbyt cienkich lub zbyt grubych rurek. Powinny mieć średnicę 6-8 mm i długość ok. 20-25 cm. Każdą rurkę należy odcinać tuż za kolankiem, tak aby z jednej strony była szczelnie zamknięta, a z drugiej otwarta. W ten sposób przygotowane rurki należy umieszczać w pakietach po kilkanaście lub kilkadziesiąt. Dobrym pomysłem jest umieszczenie ich w opasce po butelce plastikowej np. po wodzie.
Pszczoły murarki ogrodowe preferują miejsca suche i słoneczne i w takich miejscach należy umieszczać pakiety, kierując wyloty rurek na południe lub południowy wschód. Jednocześnie muszą być one osłonięte przed deszczem.

Jeżeli samodzielne wykonanie domków wydaje się zbyt skomplikowane, można je kupić. Są dostępne w sklepach ogrodniczych.