Jak informuje resort rolnictwa, rozmowa odbyła się w kontekście "wystąpienia w przeszłości ognisk bakterii Salmonella w polskim mięsie drobiowym". Spotkanie miało miejsce w środę w formie zdalnej.

W lutym br. brytyjskie media, m.in. dziennik "Daily Mail", pisały, że "nawet pięć osób mogło umrzeć w ciągu ostatniego roku w Wielkiej Brytanii, a setki innych, w tym wiele dzieci, ciężko zachorowało po zjedzeniu mięsa drobiowego importowanego z Polski, w którym była salmonella. Zatrucia mogą dotyczyć ok. 480 osób. Mięso w postaci tanich mrożonych nuggetsów i innych panierowanych produktów z kurczaka było sprzedawane w największych sieciach brytyjskich supermarketów.

Minister Puda przekazał sekretarzowi stanu ds. środowiska, żywności i obszarów wiejskich Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej George'owi Eustice'owi informację na temat wdrażanych przez Polskę działań zmierzających do zapewnienia najwyższej jakości i bezpieczeństwa polskich produktów drobiowych.

Puda poinformował także o objęciu bezpośredniego nadzoru nad wyjaśnieniem kwestii salmonelli w polskim mięsie drobiowym. - Mimo trudnej sytuacji pandemicznej Polska podejmie wszelkie działania, aby zminimalizować i wyeliminować obawy Wielkiej Brytanii co do jakości i bezpieczeństwa polskiego drobiu - zapewnił minister.

Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił, że Wielka Brytania - drugi największy partner handlowy kraju w handlu rolno-spożywczym - jest dla Polski szczególnie ważna. Podkreślił, że obecnie cały łańcuch produkcji drobiowej w Polsce objęty jest nadzorem weterynaryjnym.

- Minister George Eustice z zadowoleniem uznał, że działania Polski przyniosły efekty. <<Zauważamy znaczącą poprawę sytuacji w zakresie zakażeń Salmonellą w produktach drobiowych >> powiedział minister Eustice. Poinformował także, że w związku z tym aktualnie nie jest planowane wprowadzenie restrykcji importowych na mięso drobiowe z Polski - czytamy w komunikacie resortu.

Minister Puda wyraził nadzieję na dalszy dynamiczny rozwój wymiany handlowej między Polską a Wielką Brytanią mimo brexitu. Zadeklarował pełną gotowość do dialogu, bieżącego wyjaśniania wątpliwości i rozwiązywania problemów.

- Polska jest gotowa na współdziałanie z Wielką Brytanią w zakresie sekwencjonowania genomu Salmonelli w produktach drobiowych - odpowiedział Puda na propozycję współpracy ze strony brytyjskiej w tym obszarze.

- Ministrowie podkreślili konstruktywną współpracę polskich i brytyjskich służb weterynaryjnych. Wyrazili wolę kontynuacji dialogu, częstszych kontaktów i zacieśnienia bardzo dobrej, wieloletniej współpracy polsko-brytyjskiej w obszarze rolnictwa - napisano w komunikacie.