Według portalu agroinvestor.ru, uwzględnione w rankingu Top - 25, firmy łącznie wyprodukowały około 5,4 miliona ton mięsa w wadze ubojowej. Było to o 420 tysięcy ton, czyli o 8 proc. więcej niż w 2018 roku.

Po raz piąty z rzędu grupa Czerkozowo otworzyła ranking największych producentów mięsa. Wymieniona grupa wyprodukowała prawie 830 tysięcy ton drobiu i wieprzowiny w wadze ubojowej. W porównaniu z rokiem poprzednim oznaczało to wzrost o 128 tysięcy ton lub 18 proc.

Drugie miejsce zajął Miratorg, największy w kraju producent wieprzowiny i wołowiny. Tam produkcja, w tym jagnięciny i drobiu, wzrosła w porównaniu do 2018 r. wzrosła o 8 proc. do 554 tysięcy ton.

Trzecie miejsce w rankingu zajęła grupa Resurs z 5 procentowym wzrostem produkcji mięsa drobiowego do 645 tysięcy ton żywej wagi, co odpowiada około 483,7 tysiącom ton wagi ubojowej.

Aglomeracja o nazwie Tkaczow wspięła się z piątego na czwarte miejsce. Produkcja mięsa wzrosła tam o 80 tysięcy ton lub o 28 proc. do 365 tysięcy ton w porównaniu z rokiem poprzednim ze względu na większą produkcję wołowiny i mięsa z kurczaka.

Natomiast grupa Prioskolje straciła czwarte miejsce w rankingu i spadła na piąte. Powodem było to, że w 2019 r. sprzedano niektóre jednostki operacyjne, a produkcja mięsa drobiowego spadła o prawie 11 proc. do 452 tysięcy ton w wadze żywej lub 339 tysięcy ton w wadze ubojowej.