O zagrożeniu dla zwierząt, ale również obsługujących je osób informuje w mediach społecznościowych Zootechnik z Fortune Cieszymowo. W swoim poście apeluje o rozwagę podczas korzystania z fajerwerków i zachowania bezpiecznej odległości od budynków, w których znajdują się zwierzęta.

Dla zobrazowania zagrożenia, wynikającego z wystrzałów, został zamieszczony film, na którym widać, jak krowy reagują na fajerwerki. W jednej chwili wszystkie zwierzęta zrywają się ze stanowisk i biegną w jedną stronę zbijając się w stado.

- Sąsiedzi, jeśli musicie wasze ciężko zarobione pieniądze puszczać z dymem, to róbcie to możliwie daleko od jakichkolwiek zwierząt! Pod wpływem nagłych i chaotycznych bodźców zwierzęta wpadają w panikę, a zawsze towarzyszy temu ogromny strach i stres. Odpalając fajerwerki blisko obory pamiętajcie, że pomiędzy zwierzętami akurat w tym momencie może być Wasza mama, Wasz tata, siostra, brat, córka, syn itd… Człowiek w środku spłoszonego stada nie ma szans – przestrzega Zootechnik z Cieszymowa.

Trzeba również pamiętać, że każdy stres odbija się na produkcji mleka. Tak więc chwila rozrywki z fajerwerkami może okazać się mało opłacalna. Warto również uświadomić sąsiadów o konsekwencjach wystrzałów, szczególnie tych, którzy z rolnictwem mają niewiele wspólnego.