W najbliższych tygodniach na terenie całego kraju będzie przeprowadzana akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie - podała Inspekcja Weterynaryjna.

Szczepienie odbywa się dwa razy w roku - na wiosnę i na jesieni i trwa ok. 2 tygodni. Jak poinformował Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, w woj. mazowieckim szczepienia potrwają od 6 do 20 maja.

Szczepionki umieszczane będą we wnętrzu przynęty, która ma postać małej, zielono-brązowej kostki. Szczepionka będzie zrzucana z samolotów nad lasami, polami i łąkami w ilości 20 dawek na 1 km kw. powierzchni.

Szczepionka nie będzie zrzucana nad akwenami, drogami i terenami zabudowanymi. Na terenie Warszawy, w obrębie kompleksów leśnych i parków, szczepionka zostanie wyłożona ręcznie.

Weterynarze ostrzegają, że nie wolno dotykać przynęt ze szczepionką; przez dwa tygodnie w rejonach, w których szczepionka będzie wyłożona psy należy prowadzać na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

Szczepionka uodparnia na chorobę tylko lisy i nie jest stosowana u innych zwierząt dzikich, domowych i gospodarskich.

Według Inspekcji Weterynaryjnej, u ubiegłym roku, mimo prowadzonych od kilku lat szczepień przeciw wściekliźnie, odnotowano 70 przypadków zachorowań na tę chorobę, 42 przypadki wścieklizny wykryto u lisów.

Źródło: PAP