Występowanie krwotoków wewnętrznych i wybroczyn na błonach śluzowych, obecność krwi w kale oraz spontaniczne i przedłużające się krwawienia z naturalnych otworów ciała, ran, uszkodzonej i nieuszkodzonej skóry to objawy ostrej pancytopenii cieląt. Objawami towarzyszącymi choroby są gorączka i ciężka anemia. Prawie w każdym przypadku dochodzi do śmierci zwierzęcia.

Najnowsze badania opublikowane przez BioMed Central wykazują powiązanie występowania syndromu BNP z przeciwciałami, produkowanymi przez matkę w odpowiedzi na zanieczyszczenia szczepionki przeciwko BVD białkami uwalnianymi w procesie produkcji.

Alloprzeciwciała (przeciwciała generowane przez jednego osobnika przeciw innemu tego samego gatunku) produkowane są przez matkę, jeśli występuje niezgodność pomiędzy białkami tzw. MHC I matki a tymi stosowanymi do produkcji szczepionki. Nie są one szkodliwe dla matki, jednak gdy cielę posiada takie same MHC I jak w przypadku tych zastosowanych w szczepionce, przeciwciała zawarte w siarze zniszczą komórki cielęcia, włączając komórki szpiku kostnego. Ciele nie będzie w stanie produkować płytek krwi, w wyniku czego krew nie będzie krzepła – powiedział serwisowi ScienceDaily profesor Till Rümenapf z Justus-Liebig-Universität Giessen.

Inne szczepionki przeciw BVD przy użyciu innych metod i preparatów najwyraźniej nie powodują tych problemów – dodaje.