W woj. warmińsko-mazurskim to drugie ognisko choroby - we wtorek wirusa stwierdzono u dzikich ptaków w przytulisku przy leśniczówce Taftowo pod Ornetą. Wcześniej cztery ogniska choroby odnotowano na fermach drobiu na Mazowszu.

Szósty przypadek wykryto we wsi Łępno w powiecie elbląskim. "W tej wsi, w dwóch indywidualnych gospodarstwach rolnych, padło w ostatnich dniach 5 kur, u których Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach potwierdził w środę obecność wirusa H5N1" - poinformował warmińsko-mazurski lekarz weterynarii Ludwik Bartoszewicz.

Jak powiedział, w gospodarstwach, w których wykryto wirusa grypy ptaków, znajdowały się w sumie 83 sztuki drobiu: kury i kilka kaczek. Wszystkie zwierzęta zostały już zabite. W najbliższym czasie ma zapaść decyzja, czy uśmiercone zostanie także 660 sztuk drobiu w 33 innych gospodarstwach domowych, które znajdują się w wyznaczonej już 3-km strefie zapowietrzenia. Wyznaczana jest także 10-km strefa zagrożenia.

Obecnie służby weterynaryjne i sanitarne w woj. warmińsko- mazurskim sprawdzają w jaki sposób wirus ptasiej grypy przedostał się do gospodarstw w Łępnie.

Zdaniem Bartoszewicza, jedna z hipotez zakłada, że wirusa mógł przenieść człowiek. Prawdopodobne jest także przeniesienie wirusa do gospodarstw domowych przez dzikie ptaki.

Natomiast w przytulisku w Taftowie, gdzie na ptasią grypę padły trzy dzikie ptaki, pozostały jeszcze inne, w tym kilka z gatunków objętych ścisłą ochroną m.in. żurawie i bocian biały - na ich uśpienie nie zgodził się minister środowiska. Uśpione zostaną natomiast przebywające w przytulisku ptaki łowne: gęś, cztery bażanty i sześć kurek rajskich. Te gatunki nie podlegają ochronie.

Ptaki, które padły w przytulisku, najprawdopodobniej były karmione żołądkami indyków z ferm pod Płockiem, u których na początku grudnia wykryto wirusa ptasiej grypy H5N1.

Tymczasem z lubuskich sklepów wycofywane są jaja z fermy w Karniszynie (woj. mazowieckie), gdzie w ostatnich dniach wykryto ptasią grypę. Według Sanepidu jaja z Karniszyna trafiły do sklepów NETTO w: Gorzowie Wlkp., Świebodzinie, Międzyrzeczu, Drezdenku, Sulęcinie, Zielonej Górze, Żarach, Nowej Soli i Krośnie Odrzańskim. Jaja można zwracać do sklepów.

W związku z wykryciem w Polsce kolejnego ogniska ptasiej grypy, Litwa zwróciła się do UE z prośbą o zezwolenie na wprowadzenie tymczasowego całkowitego zakazu importu z Polski drobiu i ptactwa domowego. Odpowiedzi z Brukseli oczekuje się jeszcze we środę.

Obecnie, zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, na Litwie obowiązuje zakaz importu drobiu z Polski tylko ze stref objętych zakażeniem.

Decyzję o wstrzymaniu importu produkcji zwierzęcej z Polski podjęła w środę także Mołdawia. W całym kraju postawiono w stan gotowości służby sanitarne, wzmożono kontrole zakładów mięsnych i bazarów.

Źródło: PAP