Jak poinformował starosta żuromiński Janusz Welenc, poddany ubojowi drób jest wywożony do firm utylizacyjnych. Ma to dotyczyć jeszcze 106 tys. kur niosek z trzech kurników.

Ognisko ptasiej grypy w Sadłowie Parcelach znajduje się w obszarze zapowietrzonym, wyznaczonym w związku z wcześniej wykrytymi przypadkami choroby drobiu na fermach kur niosek w pobliskich miejscowościach Karniszyn i Sadłowo.

Zdaniem służb weterynaryjnych, choroba wykryta u drobiu w Sadłowie Parcelach najprawdopodobniej została przeniesiona właśnie z ogniska Karniszynie.

Ptasia grypa w miejscowości Sadłowo Parcele to ósmy przypadek tej choroby w Polsce. Trzy ogniska wykryto na początku grudnia na fermach indyczych w Uniejewie i Myśliborzycach k. Płocka - wybito tam kilkanaście tysięcy sztuk drobiu. Tydzień później kolejne ognisko ptasiej grypy stwierdzono w Karniszynie i Sadłowie pod Żurominem - wybito tam około 600 tys. sztuk drobiu. Potem ogniska choroby zlokalizowano w miejscowości Łepno i Głodówek (Warmińsko- Mazurskie).

W strefach zapowietrzonych ptasią grypą obowiązują do odwołania obostrzenia, w tym ograniczenia przy wjeżdżaniu na ten teren. Na granicy stref wyłożone są też maty dezynfekcyjne, po których muszą przejeżdżać pojazdy.

Źródło: PAP