Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, w ciągu ostatniej dekady lutego, w Polsce wystąpiło aż 110 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików. Choroba dotknęła w tym okresie 223 dziki, z czego zdecydowaną większość stanowiły dziki padłe. Tylko dziewięć z opisywanych przypadków dotyczyło zwierząt odstrzelonych.

Blisko połowa z opisywanych przypadków pomoru dotyczy obszarów województwa lubelskiego. Zachorowania pojawiły się w powiatach:

- bialskim (3 przypadki w gminie Drelów, po 2 przypadki w gminach Międzyrzec Podlaski, Łomazy i Biała Podlaska, oraz po jednym przypadku w gminach Tuczna i Wisznice)rt

- włodawskim (6 przypadków w gminie Stary Brus, 4 przypadki w gminie Wyryki oraz po jednym przypadku w gminach Urszulin i Wola Uhruska)

- radzyńskim (3 przypadki w gminie Komarówka Podlaska, oraz po jednym przypadku w gminach Kąkolewnica i Ulan Majorat)

- chełmskim (3 przypadki w gminie Sawin oraz 2 przypadki w gminie Wierzbica)

- parczewskim (2 przypadki w gminie Dębowa Kłoda oraz po jednym przypadku w gminach Sosnowica, Jabłoń i Podedwórze)

- łukowskim (8 przypadków w gminie Łuków)

Dalszych kilkadziesiąt przypadków potwierdzono w województwie mazowieckim. Pojawiły się one w powiatach:

- warszawskim zachodnim (po 3 przypadki w gminach Leszno i Łomianki, oraz jeden przypadek w gminie Izabelin)

- piaseczyńskim (8 przypadków w gminie Góra Kalwaria)

- siedleckim (4 przypadki w gminie Korczew, oraz po jednym przypadku w gminach Suchożebry i Mordy)

- legionowskim (4 przypadki w gminie Wieliszew, 3 przypadki w gminie Jabłonna oraz 1 przypadek w gminie Nieporęt)

- otwockim (po jednym przypadku w gminach Celestynów i Otwock)

Trzy przypadki choroby potwierdzono również w Warszawie. Dotyczą one padłych dzików znalezionych na terenie Mokotowa, Żoliborza i Wilanowa.

Blisko 20 nowych przypadków pomoru wystąpiło również w różnych regionach Podlasia. Zachorowania pojawiły się w gminach Sztabin, Augustów, Lipsk (pow. augustowski), Szypliszki (pow. Suwalski), Giby, Krasnopol (pow. sejneński), Dąbrowa Białostocka, Kuźnica Białostocka, Korycin (pow. sokólski) oraz Grodzisk (pow. siemiatycki).

Ostatnich 12 spośród omawianych przypadków pojawiło się w województwie warmińsko - mazurskim. Wystąpiły one w gminach Górowo Iławieckie, Bartoszyce (pow. bartoszycki), Lelkowo, Płoskinia (pow. braniewski) oraz Kalinowo (pow. ełcki).

W ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku, w naszym kraju stwierdzono 622 przypadki afrykańskiego pomoru świń, co stanowi ponad 40 proc. wszystkich potwierdzonych do tej pory przypadków choroby w populacji dzików.