Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 6 i 7 ogniska ASF u świń w Polsce w 2022 r. Szóste ognisko wyznaczono 1 lipca 2022 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 100 świń (30 loch, 68 tuczników, 2 knury), położonym w miejscowości Siedliska, w gminie Miłkowice, powiat legnicki, województwo dolnośląskie, tj. na obszarze objętym ograniczeniami II wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.

Kolejne ognisko, czyli już siódme, wyznaczono również 1 lipca 2022 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 20 świń (2 lochy, 7 warchlaków, 11 tuczników), położonym w miejscowości Siodłkowice, w gminie Wołów, powiat wołoski, województwo dolnośląskie, tj. na obszarze objętym ograniczeniami II wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.

ASF w Niemczech w zagłębiu trzodziarskim

Nasi zachodni sąsiedzi również doświadczają tego, co znaczy likwidacja ognisk ASF i blokada stada dla okolicznych gospodarstw. 2 lipca br. potwierdzono ognisko ASF w dość dużym stadzie świń w Dolnej Saksonii, która jest uważana za niemieckie zagłębie trzodziarskie. Chorobę wykryto dokładnie w powiecie Emsland, zaledwie 20 km od granicy z Holandią.

W gospodarstwie liczącym 280 macior i ok. 1500 prosiąt zlikwidowano już wszystkie zwierzęta. W 10-kilometrowej strefie zapowietrzonej i zagrożonej, objętych blokadą stada znalazło się aż 296 gospodarstw, utrzymujących w sumie ok. 200 tys. świń.

Jest to szóste ognisko ASF w Niemczech od momentu potwierdzenia  obecności wirusa w 2020 r. Jednak obecny, daleki przeskok wirusa, dosłownie z drugiego krańca kraju jest dużym zaskoczeniem.

Więcej o ASF w serwisie specjalnym!