Wciąż nie słabnie dynamika szerzenia się ASF dzików w naszym kraju. W ostatnich tygodniach można wprawdzie zaobserwować, że w niektórych regionach w których dotychczas pomór występował masowo (powiat piaseczyński czy włodawski) nastąpiło znaczne ograniczenie występowania nowych zachorowań, kolejne przypadki choroby pojawiają się jednak w innych lokalizacjach, a w tym również na terenach dotychczas wolnych od ASF dzików. W ostatnim czasie pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń zaobserwowano w powiecie mińskim. Mowa tu o padłym dziku znalezionym na terenie gminy Latowicz. Problem pomoru narasta również w powiecie parczewskim, w którym w ciągu omawianych 6 dni stwierdzono aż 14 nowych przypadków ASF, a także w graniczących z Obwodem Kaliningradzkim powiatach bartoszyckim i braniewskim.

Pomiędzy 13 a 18 marca b.r. w Polsce wystąpiło 66 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń. Ponad połowa z nich pojawiła się na Lubelszczyźnie. Jak wspomniano, najwięcej nowych przypadków choroby pojawiło się w powiecie parczewskim. Wystąpiły one w gminach Sosnowica (7 przypadków), Jabłoń (4 przypadki), Dębowa Kłoda (2 przypadki) oraz Podedwórze (1 przypadek). Oprócz tego na Lubelszczyźnie pomór potwierdzono u dzików z terenu powiatów:

- bialskiego (6 przypadków w gminie Międzyrzec Podlaski, 2 przypadki w gminie Wisznice oraz po jednym przypadku w gminach Sosnówka, Drelów i Łomazy.

- radzyńskim (po 3 przypadki w gminach Komarówka Podlaska i Wohyń)

- włodawskim (po 2 przypadki w gminach Wyryki i Stary Brus, oraz 1 przypadek w gminie Hanna)

- chełmskim (po 1 przypadku w gminach Żmudź i Sawin)

- łukowskim (1 przypadek w gminie Łuków)

Kilkanaście kolejnych przypadków ASF potwierdzono na Mazowszu. Uwagę zwraca wspomniany już pierwszy przypadek pomoru w powiecie mińskim. Oprócz tego, choroba pojawiła się w powiatach:

- piaseczyńskim (3 przypadki w gminie Góra Kalwaria, 1 przypadek w gminie Konstancin - Jeziorna)

- łosickim (po 1 przypadku w gminach Platerów i Łosice)

- warszawskim zachodnim (1 przypadek w gminie Izabelin)

- siedleckim (1 przypadek w gminie Korczew)

ASF potwierdzono również w Warszawie, w dzielnicach Białołęka, Bielany i Wilanów.

Osiem nowych przypadków wystąpiło w województwie warmińsko - mazurskim. Pojawiły się one w powiatach bartoszyckim (4 przypadki w gminie Górowo Iławieckie, 1 przypadek w gminie Bartoszyce), oraz braniewskim (3 przypadki w gminie Lelkowo.

Ostatnich pięć przypadków pomoru tyczy się województwa podlaskiego. Pojawiły się one w gminach Suwałki (pow. suwalski), Krasnopol (pow. sejneński), Nowy Dwór (pow. sokólski), Siemiatycze (pow. siemiatycki, oraz Sztabin (pow. Augustowski).

Do tej pory w naszym kraju potwierdzono 1730 przypadków ASF, z czego ponad 820 wystąpiło w tym roku.