Do 1800 wzrosła łączna liczba przypadków afrykańskiego pomoru świń stwierdzonych w naszym kraju. W minionym tygodniu (19-25 marca) potwierdzono kolejnych 70 zachorowań, a obecność wirusa pomoru potwierdzono u ponad 130 dzików. Uwagę przyciąga przede wszystkim masowe występowanie przypadków ASF na terenie Warszawy, oraz wzdłuż granicy naszego kraju z Obwodem Kaliningradzkim.

Na terenie stolicy, w omawianym okresie potwierdzono aż 12 nowych przypadków choroby. Pojawiły się one w dzielnicach Białołęka (6 przypadkó), Bielany (4 przypadki), oraz Wilanów i Wawer (po 1 przypadku). Chorobę potwierdzono też na w innych powiatach województwa mazowieckiego:

- warszawskim zachodnim (3 przypadki w gminie Leszno, 2 przypadki w gminie Łomianki, 1 przypadek w gminie Błonie)

-legionowskim (2 przypadki w gminie Wieliszew, 1 przypadek w gminie Jabłonna)

- sokołowskim (1 przypadek w gminie Repki)

- nowodworskim (1 przypadek w gminie Nasielsk)

Z tygodnia na tydzień wzrasta ilość zachorowań potwierdzanych wzdłuż granicy z Obwodem Kaliningradzkim. W omawianym okresie w obszarze tym wystąpiło 13 nowych przypadków ASF. Pojawiły się one w gminach Lelkowo (pow. braniewski), oraz Górowo Iławieckie i Bartoszyce (pow. bartoszycki).

Przypadki choroby potwierdzono również na Lubelszczyźnie. Pojawiły się one w powiatach:

- bialskim (3 przypadki w gminie Zalesie, oraz po 2 przypadki w gminach Terespol, Międzyrzec Podlaski i Łomazy)

- włodawskim (4 przypadki w gminie Wyryki, 3 przypadki w gminie Stary Brus, oraz 2 przypadki w gminie Hańsk)

- parczewskim (4 przypadki w gminie Sosnowica, oraz 1 przypadek w gminie Milanów)

- radzyńskim (2 przypadki w gminie Komarówka Podlaska, 1 przypadek w gminie Wohyń)

- łukowskim (3 przypadki w gminie Łuków)

- chełmskim (1 przypadek w gminie Ruda - Huta)

Ostatnie 4 przypadki choroby pojawiły się na terenie województwa podlaskiego. Pojawiły się one w gminach: Rajgród (pow. grajewski), Krasnopol (pow. sejneński), Szypliszki (pow. suwalski) oraz Sokółka (pow. sokólski).

Oprócz przypadku z terenu gminy Nasielsk  który wystąpił na obszarze ochronnym, wszystkie pozostałe zachorowania wystąpiły w strefie czerwonej i niebieskiej. Wymownym pozostaje fakt, że w ciągu niespełna trzech pierwszych miesięcy roku, w kraju wystąpiło 829 przypadków pomoru, czyli nieznacznie tylko mniej, niż w latach 2014 - 2017 łącznie. Pokazuje to skalę do jakiej wirus ASF rozpanoszył się na terytorium naszego kraju.