Dziś rano informowaliśmy Państwa o kolejnych siedmiu ogniskach ASF świń potwierdzonych w naszym kraju. Tym samym łączna liczba zachorowań w stadach trzody chlewnej potwierdzonych w tym roku wzrosnąć miała do 93.

Niestety szybko okazało się że liczba ta jest już nieaktualna. W godzinach porannych dotarły do nas informacje o ośmiu kolejnych ogniskach, z czego siedem pojawiło się ponownie w powiecie mieleckim. Jedynym ogniskiem spoza tego regionu jest ognisko nr 94 potwierdzone w gminie Lubawa w powiecie iławskim na Warmii. Z pozostałej puli wszystkie potwierdzono w powiecie mieleckim: dwa w gminie Czermin, pięć zaś w gminie Wadowice Górne.

Sytuacja w regionie od dłuższego czasu wygląda fatalnie - regularnie w powiecie potwierdzane są kolejne ogniska, niemniej nikt nie spodziewał się tego, że w okresie w którym tegoroczny "sezon ognisk ASF" powinien już wygasać, dojdzie do tak dużej dynamiki zachorowań.

Od początku roku na terenie powiatu mieleckiego potwierdzono już 50 (!) ognisk ASF, co oznacza że niemal 50 proc. wszystkich tegorocznych stad u któych wykryto ASF pochodzi z jednego powiatu (który nie słynie wszak z produkcji trzody). Dominują ogniska w niewielkich stadach świń: największe z nich liczyło 448 zwierząt, zaś spośród 50 ognisk aż 42 potwierdzono w stadach mniejszych niż 100 świń.

Z pytaniami o sytuację w regionie i pomysłach na opanowanie kryzysu zwróciliśmy się do Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Krośnie. O odpowiedzi Inspektoratu poinformujemy natychmiast po jej uzyskaniu.