PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

ASF: Być przygotowanym na czarny scenariusz

ASF: Być przygotowanym na czarny scenariusz

Powiat piotrkowski jest uznawany za jedno z krajowych zagłębi produkcji trzody chlewnej. Dlatego tamtejsze starostwo powiatowe przeprowadziło ćwiczenia w zakresie wystąpienia ogniska afrykańskiego pomoru świń w jednym z gospodarstw. Tego typu działania mają ograniczać szerzenie się choroby w sytuacji, gdy pewnych zdarzeń nie da się już cofnąć, oraz przećwiczyć sprawne działanie wszystkich służb. Wszystko po to, by chronić pozostałe gospodarstwa i nie dopuścić do rozwleczenia wirusa.Na terenie powiatu piotrkowskiego funkcjonuje ok. 1500 podmiotów zajmujących się chowem i hodowlą świń, większość stanowią tuczarnie. Szacuje się, że jest tam utrzymywanych pół miliona świń, co w praktyce oznacza, że co 20. odchowana świnia w Polsce pochodzi właśnie z tego powiatu. Dlatego z wielkim niepokojem każdy związany z branżą produkcji świń w tym regionie przygląda się sytuacji epizootycznej i szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń na terenie Polski.

ASF CAŁY C ZAS KROCZY

Gdy spojrzymy na mapę kraju z określonymi już strefami bezpieczeństwa wyznaczonymi w związku z występowaniem ASF, to można powiedzieć, że sytuacja jest dość niepewna. W linii prostej powiat piotrkowski dzieli niecałe 40 km od strefy żółtej buforowej, z kolei od strefy czerwonej, na terenie której notowane są przypadki choroby u dzików, ok. 90 km.

Dla wirusa są to niewielkie odległości, a w przypadku wejścia na obszar o tak wysokim zagęszczeniu chowu świń, bliskim sąsiedztwie dużych stad, intensywnym transporcie zwierząt na terenie powiatu, opanowanie choroby byłoby trudne pod względem ogromu zaangażowania sił ludzkich, ale i bardzo kosztowne. Dlatego tak ważne jest, by być przygotowanym na najgorszy scenariusz, tym bardziej że z roku na rok obserwujemy pochód wirusa na zachód kraju. W przypadku wystąpienia ogniska jego niezwłoczna likwidacja pozwoli na szybsze unormowanie sytuacji w regionie i ograniczenie ryzyka szerzenia się choroby w innych stadach.

SYTUACJA TEORETYCZNA

Z tych powodów Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim postanowiło przeprowadzić 3 października ćwiczenia, które na przykładzie realnego gospodarstwa miały przetestować koordynację działań służb zaangażowanych w zwalczanie ogniska ASF. Teoretyczna sytuacja zakładała wystąpienie podejrzenia ogniska w stadzie 1980 świń usytuowanych w czterech budynkach. Na terenie gospodarstwa Pawła Bąkowskiego znajduje się jeszcze jedno stado należące do małżonki gospodarza i liczące ok. 2 tys. świń. Z kolei za ogrodzeniem także jest prowadzony chów świń przez syna małżeństwa. Założono, że choroba jest potwierdzona na drugi dzień po podejrzeniu. Natychmiastowo zostaje zwołany sztab kryzysowy. W ognisku koordynację

przejmuje zespół pod dowództwem Pawła Śpiewaka, Powiatowego Lekarza w Piotrkowie Trybunalskim, a poza obszarem gospodarstwa działania wdraża samorząd, angażując w pracę policję, ochotniczą straż pożarną czy zarząd dróg powiatowych i wojewódzkich.

Powiatowy Lekarz Weterynarii powołuje zespoły działające na rzecz likwidacji ogniska, a także prowadzące dochodzenie epizootyczne. W sumie przewidziano działanie siedmiu zespołów: ważenia zwierząt, uboju, analizy zagrożeń, monitoringu, obsługi administracyjnej i zespołu technicznego. W skład grup wchodzą lekarze z powiatowego inspektoratu, ale też urzędowi lekarze weterynarii, z tzw. wyznaczenia, w sumie jest to grupa 36 lekarzy weterynarii na terenie tego powiatu. W trakcie ćwiczeń skontaktowano się również z pobliskim zakładem utylizacyjnym, tak by sprawdzić w rzeczywistości możliwość utylizacji tak dużej liczby zwierząt w krótkim czasie. Firma potwierdziła, że stado tej wielkości mogłoby być zutylizowane w ciągu 7 dni, co oznacza, że być może konieczne byłoby zaangażowanie do tego celu dodatkowych firm. Cała sytuacja mogłaby być jeszcze bardziej skomplikowana, jeśli w regionie wystąpiłyby w zbliżonym czasie inne ogniska. Doktor Śpiewak pytany o ewentualną likwidację sąsiadujących z ogniskiem stad trzody podkreślił: - Na daną chwilę żadne stado nie będzie pochopnie likwidowane, jeśli badania krwi zwierząt nie będą na to wskazywały. W celach bezpieczeństwa lekarze weterynarii przeprowadzają perlustrację okolicznych stad. Jeśli przy tej okazji zostanie w którymkolwiek z nich potwierdzona choroba, to będzie to podstawą do likwidacji stada.

PODSTAWA TO BIOSEKURACJA I OGRANICZENIE POPULACJI DZIKÓW

Po części teoretycznej ćwiczeń zespół kryzysowy przy starostwie, a także wszystkie zaangażowane służby udały się do gospodarstwa wskazanego w ćwiczeniach. Tam w praktyce członkowie zespołu, który miałby zwalczać ognisko, zapoznali się z infrastrukturą gospodarstwa, w praktyce wdrożoną bioasekuracją i specyfiką chowu świń w tym miejscu. Gospodarstwo było w pełni ogrodzone. - Pan doktor mobilizował nas już od trzech lat, by grodzić swoje gospodarstwa. Myślę, że to była dobra decyzja, gdyż eliminuje to podchodzenie pod chlewnię dzików, których z wiadomych względów się obawiamy - tłumaczył Paweł Bąkowski. Przy każdej z bram są wyłożone maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym, do dyspozycji jest też mały opryskiwacz, a także jest możliwość zdezynfekowania rąk. Oprócz tego w oknach chlewni pozakładane są siatki uniemożliwiające przedostanie się ptaków do środka. Przed każdym wejściem do chlewni wyłożone są nasączone maty, a w środku są ustawione buty, które właściciel nakłada i użytkuje w danym obiekcie.

Oprócz jak największych starań wdrożenia bioasekuracji w gospodarstwach na terenie powiatu piotrkowskiego, ale i ogrodzenia gospodarstw podstawową kwestią do utrzymania niskiego zagrożenia wirusem jest jak najniższy poziomu populacji dzików. - W tym celu przeprowadzamy regularnie odstrzały sanitarne. Aktualnie jest już prowadzony dziewiąty odstrzał (od początku 2018 r.). W każdym z nich jest odstrzeliwanych ok. 150 dzików. Dążymy do tego, by było tu jak najmniej dzików, bo aktualnie to one pozostają głównym rezerwuarem wirusa w środowisku - tłumaczył Paweł Śpiewak PLW w Piotrkowie Trybunalskim.

Omawiając ćwiczenia, Piotr Wojtysiak, starosta powiatu, podkreślił, że służyły one weryfikacji tego, z jaką skalą produkcji, rozkładem budynków i dróg sztab kryzysowy będzie musiał się zmierzyć w celu zabezpieczenia ogniska i przeprowadzenia likwidacji stada. - Specyfika tej gminy polega na wysokiej koncentracji produkcji świń w średnich i dużych stadach. Jeśli przećwiczymy to na tym przykładzie, będziemy mogli szybko reagować i wdrażać konieczne procedury również w innych miejscach. Pozostajemy jednak przy tej myśli, że będziemy spotykać się tylko przy okazji tego typu ćwiczeń, a czarny scenariusz się nie zrealizuje - podsumował starosta.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (33)

 • Prezes koła 2019-12-02 09:42:44
  Limit odstrzałów dla danego koła ustala Urząd Państwowy poprzez Lasy Państwowe, pytam się was rolnicy, czy myśliwi będą się narażać na sądowe konsekwencje w przypadku przekroczenia limitu odstrzału. Czy wy.... rolnicy wynajmiecie dobrych adwokatów by bronili myśliwych, którym grozić będzie utrata broni i wyrok. Czy będziecie nadal zrzucać winę na myśliwych i szczuć na nich w internecie.
 • Judasz 2019-12-02 02:54:16
  Bzdury nie asf . Dlaczego nikt nie dodaje drastycznych zdjęć padłych dzików ? Dlaczego nie ma płaczu likwidujących stada rolników ? Dlaczego żaden rolnik nie wzywa do strajku ? Skąd wiadomo w ciągu kilku godzin od znalezienia padłego że to asf skoro badania na martwej sztuce trwają tygodniami by stwierdzić z jakiej przyczyny padł . Syf i nagonka medialna , europejskie lobby wieprzowe .
 • vgf 2019-12-01 14:18:38
  to że jest to celowe działanie ,dla mnie nie ulega wątpliwości ,pozostaje pytanie czy hodowcy nie powinni grupowo POZWAĆ PAŃSTWO za brak sktecznej walki z asf ? dlaczego w innych krajach potrafinono zaradzić i wybić wektor / główny/ przenoszenia wirusa ? wypłaty odszkodowań ? NIE ODSZKODOWAŃ -WYNIKU ZANIEDBAŃ odowiedzialnych służb i to powinno mobilizować rolników ,jeżeli likwidacja produkcji często = bankructwo ,należy się ORGANIZOWAĆ I POZYWAĆ PAŃSTWO ,,,lub służby za to odpowiedzialne
  • Ktoś 2019-12-01 14:28:24
   Palnij się w łeb za przeproszeniem. Masz pretensje to w pierwszej kolejnosci do tych wszystkich celebrytow, pseudo ekologów i przede wszystkim do pseudo opozycji ktora calkiem niedawno robila nagonke na rząd kiedy ten chcial bardzo mocno zmniejszyc populacje dzikow w Polsce. Przypomnij sobie jaki byl raban w np TTVN24 na ten temat. Ilu bylo specjalistów krytykujących PIS za próbę zmniejszenia populacji poprzez odstrzał. Teraz macie za swoje....
   • vgf 2019-12-01 14:41:14
    masz rację ,ale tylko do ostatnich miesięcy ,co działo się na wschodzie ,wówczas był czas i możliwości w zapanowaniu nad asf ,a co robili ,,,wybijali ZDROWE kabany i ciągali rolników po sądach ,czyj był to czas nie PSL ? obecnie ardanowski gasi pożar rafinerii -konewką z wodą i takie muszą być efekty ,są ludzie którzy biorą za to PIENIĄDZE i rolnicy powinni walczyć o swoje w sądach
 • Ktoś 2019-12-01 14:16:51
  Teraz lament a jak kilka miesięcy wstecz, rząd chcial zmniejszyc populację dzikow poprzez odstrzał, to raban na portalach spolecznisciowych wsród celebrytów np Maja Ostaszewska, czy wsrod ekologów i pseudo opozycji był niesamowity. Ludzie ten zły i bestialski PIS chce wybic całą populacje bezbronnych i miłych dziczków. A t
 • Prawdomówny. 2019-12-01 11:47:24
  Prawda jest taka, że ASF jest już na terenie całej Polski I na zachód od granicy.
  • Joker 2019-12-01 11:55:21
   Normalnie Amerykę odkryłeś
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.227.97.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.