W okresie 16-22 lipca, na terenie naszego kraju potwierdzono 40 nowych przypadków ASF. Na uwagę zasługuje przede wszystkim pierwszy jak do tej pory przypadek wystąpienia afrykańskiego pomoru świń w powiecie kozienickim. Pojawił się on w gminie Grabów nad Pilicą. Miejsce znalezienia chorego dzika oddalone jest o ponad 30 kilometrów od najbliższego skupiska zachorowań wśród dzików w gminie Góra Kalwaria.

Uwagę zwraca również pojawienie się afrykańskiego pomoru świń w powiecie kętrzyńskim na Mazurach. To pierwsze zachorowanie w tym regionie, nieoficjalnie wiadomo jednak, że potwierdzono już kilka innych przypadków choroby w tym powiecie, oraz w sąsiednim powiecie węgorzewskim. Oznacza to, że wirus ASF rozprzestrzenił się wzdłuż całej granicy naszego kraju z Obwodem Kaliningradzkim. Przypomnijmy także, że w powiecie kętrzyńskim potwierdzono w zeszłym tygodniu dwa ogniska ASF w stadach trzody chlewnej.

Blisko połowa ostatnich przypadków ASF wystąpiła na Lubelszczyźnie. Masowo występują one w powiecie chełmskim (sześć przypadków w gminie Dubienka, po dwa przypadki w gminie Białopole i Chełm, oraz po jednym przypadku w gminach Ruda Huta, Dorohusk, Kamień i Rejowiec), wystąpiły również w powiecie włodawskim (dwa przypadki w gminie Włodawa, po jednym przypadku w gminach Stary Brus i Wola Uhruska), lubartowskim (dwa przypadki w gminie Ostrów Lubelski), oraz hrubieszowskim (jeden przypadek w gminie Dołhobyczów).

Poza przypadkiem potwierdzonym w powiecie kozienickim, na Mazowszu ASF potwierdzono również u dzików z powiatu piaseczyńskiego (dwa przypadki w gminie Piaseczno), otwockiego (po jednym przypadku w gminach Osieck i Celestynów) oraz siedleckiego (jeden przypadek w gminie Wiśniew). Trzy przypadki pojawiły się również w Warszawie.

Osiem nowych przypadków choroby pojawiło się na Warmii i Mazurach. Oprócz wspomnianego przypadku wykrytego w powiecie kętrzyńskim, ASG pojawił się również w powiecie bartoszyckim (dwa przypadki w gminie Górowo Iławieckie, jeden przypadek w gminie Bartoszyce), oraz braniewskim (trzy przypadki w gminie Braniewo, jeden przypadek w gminie Pieniężno.

Ostatnie dwa przypadki choroby pojawiły się w gminie Suwałki w województwie podlaskim.

Łącznie w czterdziestu przypadkach ASF, obecność choroby potwierdzono u sześćdziesięciu dzików. W tym roku potwierdzono już 1662 przypadki choroby w populacji tych zwierząt.