Luksemburg buduje ogrodzenie ochronne przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń (ASF) na granicy z Belgią. Zostało to ogłoszone przez Ministerstwo Rolnictwa i Środowiska w Luksemburgu w czwartek 22 marca. Ogrodzenie powinno zostać wzniesione w ciągu kilku dni na południe od Steinfort na ośmiokilometrowym odcinku na granicy z Belgią.

Już w styczniu Dania zaczęła budować ogrodzenie na granicy ze Szlezwikiem-Holsztynem. Jednak jak dotąd w Niemczech nie wykryto żadnego przypadku afrykańskiego pomoru świń. Natomiast w Belgii wirus ASF wykryto u dzika we wrześniu 2018 r. W pobliżu granicy z Luksemburgiem. Według Niemieckiego Związku Łowieckiego, od tego czasu, kilkaset przypadków ASF zostało zarejestrowanych w Belgii.

W Luksemburgu wirus nie został jeszcze wykryty. Testy przeprowadzone na 131 tuszach dzików były negatywne. Aby zapobiec wybuchowi afrykańskiego pomoru świń, Luksemburg podjął już szereg innych środków. Między innymi w południowo-zachodnim Luksemburgu utworzono strefę nadzoru o powierzchni około 22 tys. hektarów. Według luksemburskiego ministerstwa rolnictwa absolutnym priorytetem rządu luksemburskiego jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa na świnie domowe.