Jak informuje Główny Inspektorat Weterynaryjny, w dniach 22 – 28 stycznia b.r. na terenie czterech województw naszego kraju potwierdzono aż 104 przypadki afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików. Choroba na masową skalę występuje na Lubelszczyźnie i Mazowszu, uwagę zwraca jednak również wzrost liczby zachorowań na terenie województwa warmińsko – mazurskiego. W omawianym okresie na tym terenie pojawiło się 11 nowych przypadków choroby. Uwagę zwraca przede wszystkim przypadek choroby potwierdzony w gminie Orzysz (pow. piski). To pierwsze zachorowanie stwierdzone na terenie tego powiatu, jednocześnie jest ono oddalone od najbliższego zgrupowania choroby o ponad 30 km. Poza tym na terenie województwa pomór wystąpił w powiecie ełckim (1 przypadek w gminie Prostki i 4 przypadki w gminie Kalinowo), bartoszyckim (1 przypadek w gminie Górowo Iławieckie) oraz braniewskim (4 przypadki w gminie Lelkowo).

W okresie pomiędzy 22 a 28 stycznia najwięcej przypadków afrykańskiego pomoru świń potwierdzono na Lubelszczyźnie. Na tym terenie wystąpiły łącznie 53 zachorowania. Dotyczyły one powiatów:

- włodawskiego (8 przypadków w gminie Wyryki, po 4 przypadki w gminie Wola Uhruska i Stary Brus, oraz 1 przypadek w gminie Hańsk)
- bialskiego (7 przypadków w gminie Drelów, 5 przypadków w gminie Międzyrzec Podlaski oraz po jednym przypadku w gminach Sosnówka, Kodeń i Piszczac)
- parczewskiego (4 przypadki w gminie Podedwórze, 2 przypadki w gminie Milanów oraz po jednym przypadku w gminie Sosnowica i Jabłoń)
- radzyńskiego (5 przypadków w gminie Komarówka Podlaska, 3 przypadki w gminie Kąkolewnica oraz po 1 przypadku w gminach Radzyń Podlaski i Wohyń)
- łukowskiego (2 przypadki w gminie Łuków)
- chełmskiego (1 przypadek w gminie Sawin).

Ponad 30 nowych zachorowań potwierdzono również na terenie województwa mazowieckiego. Wystąpiły one w powiatach:

- piaseczyńskim (5 przypadków w gminie Góra Kalwaria, 4 przypadki w gminie Konstancin – Jeziorna)
- legionowskim (6 przypadków w gminie Jabłonna, 2 przypadki w gminie Nieporęt i 1 przypadek w gminie Wieliszew)
- nowodworskim (w przypadki w gminie Leoncin, 1 przypadek w gminie Czosnów)
- warszawskim zachodnim (po jednym przypadku w gminach Izabelin i Leszno)
- otwockim (po jednym przypadku w gminach Celestynów i Karczew)
- siedleckim (2 przypadki w gminie Korczew)

Osiem nowych zachorowań potwierdzono również na terenie Warszawy. Pojawiły się one w dzielnicach: Białołęka Bielany, Wawet i Wilanów.

Sześć ostatnich przypadków choroby pojawiło się na Podlasiu. Dwa przypadki wystąpiły w gminie Płaska (pow. augustowski), a po jednym w gminach Szypliszki (pow. suwalski), Hajnówka (pow. hajnowski), Giby (pow. sejneński) i Sztabin (pow. augustowski).

Tym samym liczba oficjalnie potwierdzonych przypadków choroby wzrosła do 1222. W tym roku pojawiło się już 318 przypadków pomoru w populacji dzików. Niemal dwukrotnie więcej niż w latach 2014 – 2016 łącznie.