
109. ognisko ASF w miejscowości Kątne, w gminie Nasielsk zostało już praktycznie zlikwidowane. Aktualnie trwają ostatnie prace w zakresie mycia i dezynfekcji w tym gospodarstwie. Jak udało nam się dowiedzieć, prawdopodobną przyczyną zawleczenia wirusa ASF do tego stada mógł być pośrednik skupujący zwierzęta, który kilka dni wcześniej odebrał stamtąd tuczniki.
Jak już wcześniej informowaliśmy, piąte ognisko w tym roku zostało potwierdzone 16 maja. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim, dr Maciej Wierzchoń relacjonuje nam jak wyglądała ta sytuacja. – W godzinach porannych ok. 7 rano zostaliśmy poinformowani, że w jednym z gospodarstw istnieje podejrzenie zachorowania świń na ASF. Wskazane objawy kliniczne potwierdzały, że prawdopodobnie mamy do czynienia z tą chorobą. Zostały pobrane próbki i na naszą prośbę trafiły na tzw. szybką ścieżkę badania w Państwowym Inspektoracie Weterynaryjnym w Puławach. Tego samego dnia ok. godz. 20 dostaliśmy potwierdzenie, że wynik jest dodatni. Rozpoczęto likwidację stada, która zakończyła się przed północą. Następnego dnia o godz. 5 rano rozpoczęliśmy przekazanie ubitych zwierząt do utylizacji. Aktualnie trwają ostatnie procesy mycia i dezynfekcji na tym obiekcie.
Od momentu wystąpienia ogniska trwa dochodzenie epizootyczne, które ma na celu wyjaśnić jaki był wektor przeniesienia wirusa do gospodarstwa. Jak tłumaczy PLW w Nowym Dworze Mazowieckim, choroba wystąpiła kilka dni po tym jak od właściciela zostały odebrane tuczniki, przez pośrednika skupującego zwierzęta. Dlatego jest to jeden z poważnie rozważanych scenariuszy.
Właściciel gospodarstwa, w którym wystąpiło ognisko był na etapie wygaszania swojej produkcji. W gospodarstwie pozostało mu już tylko 28 szt. świń w różnym wieku i masie ciała. Jak mówi dr Wierzchoń – gospodarstwo spełniało wymogi związane z bioasekuracją, nie stwierdziliśmy też żadnych poważnych uchybień związanych z identyfikacją i rejestracją zwierząt.
Wokół ogniska zostają obecnie wyznaczone strefy bezpieczeństwa: 3 km obszar zapowietrzony i od niego, w promieniu 7 km obszar zagrożony. W najbliższych dniach rozpocznie się perlustracja gospodarstw na tym terenie.
Przypominamy, że gospodarstwo utrzymujące świnie, położone w obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym, wyznaczonym w związku z wystąpieniem ogniska ASF (obszary wymienione w rozporządzeniach powiatowego lekarza weterynarii lub Wojewody), obowiązuje bezwzględny zakaz wyprowadzania świń z tego gospodarstwa przez okres:
· 40 dni - w obszarze zapowietrzonym, przy czym zakaz wywozu świń z gospodarstw w obszarze zapowietrzonym może zostać skrócony do 30 dni, jeżeli na podstawie przeprowadzonych zgodnie z instrukcją diagnostyczną, intensywnych programów pobierania próbek i badań tych próbek wykluczono chorobę,
· 30 dni - w obszarze zagrożonym, przy czym zakaz wywozu świń z gospodarstw w obszarze zagrożonym może zostać skrócony do 21 dni, jeżeli na podstawie przeprowadzonych zgodnie z instrukcją diagnostyczną, intensywnych programów pobierania próbek i badań tych próbek wykluczono chorobę.
Po upływie ww. okresów należy zgłosić się do powiatowego lekarza weterynarii w celu uzyskania pozwolenia na przemieszczenie zwierząt z gospodarstwa. Szczegółowe informacje o możliwości przemieszczenia świń z gospodarstw położonych na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym można uzyskać u powiatowego lekarza weterynarii - informuje Główny Inspektorat Weterynarii.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)