Oprócz Sycylii choroba zwierząt początkowo ograniczała się do północnych regionów Piemontu i Ligurii oraz Lacjum i Rzymu w środkowej części kraju. W maju po raz pierwszy odnotowano również przypadki w Kalabrii i Kampanii w południowych Włoszech. Niektóre z obszarów objętych ograniczeniami sięgają również regionu Basilicata.

ASF na Półwyspie Apenińskim

Według oficjalnych informacji odkąd ASF po raz pierwszy pojawił się na kontynencie włoskim na początku 2022 r. do 2 czerwca tego roku, odnotowano 841 wykrytych przypadków u dzików i ogniska w siedmiu rolniczych gospodarstwach trzody chlewnej.

Ostatnio, znaleziono dowody na obecność wirusa w tuszach dzików w regionie Kampanii na południe od Salerno.

Według danych Europejskiego Systemu Zgłaszania Chorób Zwierząt (ADIS) 527 dzików we Włoszech uzyskało pozytywny wynik testu na obecność ASF w pierwszych pięciu miesiącach tego roku. Stawia to kraj na trzecim miejscu w Europie w statystykach z największą liczbą pozytywnych wyników testów. Według ADIS, więcej takich wyników u dzików mają tylko Niemcy (639) i Polska (1669).

Jeśli chodzi o zakażone stada trzody chlewnej, w 2023 r. było ich łącznie 190. Serbia znalazła się na szczycie niechlubnej listy z 86 ogniskami, a następnie Rumunia z 79. We Włoszech w okresie od stycznia do maja 2023 r. ucierpiały trzy firmy, a w Niemczech jedna.