To z pewnością nie jest dobry tydzień, jeśli chodzi o doniesienia związane z ASF. Już wczoraj informowaliśmy o pierwszym od blisko miesiąca ognisku ASF świń, oraz o dużej liczbie nowych ognisk choroby w populacji dzików. 

Na tym złe wieści się nie kończą. Właśnie dotarły do nas informacje o kolejnym ognisku choroby potwierdzonym w stadzie trzody chlewnej. Miało to miejsce na zachodzie województwa świętokrzyskiego. Choroba pojawiła się w okolicach miejscowości Nowy Dwór w gminie Krasocin (pow. włoszczowski). Miejsce wystąpienia choroby może zaskakiwać - do tej pory nie potwierdzono tu ani ognisk ASF u świń, ani u dzików. Najbliższe ognisko w stadzie trzody chlewnej potwierdzono pod koniec października w okolicach Chmielnika, w odległości blisko 55 km. Najbliższe ognisko ASF dzików potwierdzono zaś w powiecie szydłowieckim (ok. 60 km od miejsca potwierdzenia choroby), miało to jednak miejsce niemal rok temu.

Obszar dotychczas wolny od ASF

Miejscowość w której potwierdzono pomór znajduje się poza strefami ASF, spodziewać należy się niestety tego, że wkrótce zasięg strefy czerwonej i niebieskiej w regionie znacząco wzrośnie. Włączeniem do strefy czerwonej zagrożone są nie tylko gminy powiatu włoszczowskiego, ale być może także sąsiednich powiatów - kieleckiego, koneckiego i jędrzejowskiego. Strefa niebieska może z kolei sięgnąć województwa łódzkiego i śląskiego.  

Sprawdź najnowsze informacje na temat ASF. 

Nowe strefy ASF zobowiążą do przygotowania Planów Bezpieczeństwa Biologicznego

Wdrożenie stref ASF na terenach dotychczas niedotkniętych afrykańskim pomorem świń powoduje, że gospodarstwa, które znajdą się strefie czerwonej lub różowej będą zobowiązane wdrożyć Plan Bezpieczeństwa Biologicznego, jeszcze przed kolejnym wyjazdem zwierząt z gospodarstwa.

Nałożenie na dany teren strefy zapowietrzonej (min. 3 km) i zagrożonej (7km), wyznaczanej wokół nowego ogniska ASF niesie ze sobą konkretne konsekwencje.

Jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii (GIW): 

Restrykcje dotyczą głównie przemieszczani świń z i do gospodarstw znajdujących się w tych obszarach. Jeżeli gospodarstwo utrzymujące świnie położone jest w obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym, wyznaczonym w związku z wystąpieniem ogniska ASF (obszary wymienione w rozporządzeniach powiatowego lekarza weterynarii lub Wojewody), obowiązuje bezwzględny zakaz wyprowadzania świń z tego gospodarstwa przez okres:

40 dni - w obszarze zapowietrzonym,
30 dni - w obszarze zagrożonym.

Po odpowiednio 40 i 30 dniach należy zgłosić się do powiatowego lekarza weterynarii w celu uzyskania pozwolenia na przemieszczenie zwierząt z gospodarstwa.

Szczegółowe informacje o możliwości przemieszczenia świń z gospodarstw położonych na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym można uzyskać u powiatowego lekarza weterynarii - organ ten jest uprawniony do skrócenia powyższych okresów odpowiednio do 30 dni dla obszaru zapowietrzonego i 20 dni dla obszaru zagrożonego