• Według danych pochodzących z systemu ADNS, od początku roku na terenie UE potwierdzono blisko 8,9 tys. ognisk ASF w populacji dzików i ponad 1,2 tys. ognisk pomoru w stadach trzody chlewnej
  • Najwięcej ognisk ASF dzików potwierdzono na Węgrzech, w Polsce, w Niemczech i na Słowacji
  • Pod względem ognisk ASF u świń niewątpliwy prym wiedzie Rumunia gdzie ASF potwierdzono w ponad 1,1 tys. stad

ASF w Europie nie jest tak naprawdę niczym nowym. Od lat 60-tych minionego wieku z problemem tym borykała się Portugalia i Hiszpania, a także włoska Sardynia. Półwysep Iberyjski udało się ostatecznie uwolnić od choroby w 2007 roku. Do 2014 roku jedynym obszarem Unii Europejskiej objętym zasięgiem ASF była zatem wspomniana Sardynia. Niestety od 2014 roku kolejne obszary UE zalewane są przez chorobę. Jak przedstawia się aktualna sytuacja epizootyczna w Europie i jak na tle innych krajów wygląda Polska?

Ile ognisk ASF dzików?

Według danych pochodzących z systemu powiadamiania o chorobach zwierząt (ADNS) prowadzonego przez Komisję Europejską, w 2021 roku ogniska ASF dzików pojawiły się w 10 państwach Unii Europejskiej: Polsce, na Litwie, Łotwie, w Estonii, Rumunii, na Węgrzech, w Bułgarii, na Słowacji, w Niemczech i na włoskiej Sardynii. Pod względem liczby ognisk ASF dzików prym wiodą Węgry, gdzie do końca sierpnia potwierdzono blisko 2.5 tys. zachorowań. Niestety niewiele lepiej wypada nasz kraj – w ciągu ośmiu pierwszych miesięcy roku w Polsce potwierdzono 2147 ognisk ASF dzików. Daleko w tyle pozostają Niemcy (1466 ognisk), Słowacja (1380 ognisk), i Rumunia (850 ognisk). W pozostałych z wymienionych państw liczba ognisk ASF potwierdzonych w tym roku nie przekracza 200.

ASF w populacji świń

Od początku roku na terenie UE potwierdzono też 1207 ognisk ASF w stadach trzody chlewnej. Pod tym względem niewątpliwym rekordzistą jest Rumunia – w kraju tym potwierdzono aż 1119 ognisk choroby. Na drugim miejscu pozostaje Polska (do końca sierpnia potwierdzono 71 ognisk ASF), pojedyncze ogniska ASF świń potwierdzono też na Słowacji, w Bułgarii, w Niemczech, na Litwie i w Estonii.

Żniwo większe niż przed rokiem?

Niestety wiele wskazuje na to że bieżący rok zbierze większe żniwo (zarówno w stadach świń jak i w populacji dzików) niż rok ubiegły. Do końca sierpnia na terenie UE potwierdzono już więcej ognisk ASF niż w całym 2020 roku. Liczba ognisk choroby w populacji dzików na koniec sierpnia była o 2 tys. niższa niż w 2020 roku pamiętajmy jednak, że przed nami jeszcze cztery miesiące, w których wiele może się wydarzyć.