Według informacji Głównego Inspektoratu Weterynarii choroba na Lubelszczyźnie pojawiła się w stadzie liczącym 103 świnie. Gospodarstwo w którym wystąpiło ognisko pomoru położone jest w gminie Wohyń w powiecie radzyńskim, w tzw. strefie niebieskiej, co wiąże się z występowaniem na tym obszarze ASF u świni domowej. W tym roku w gminie Wohyń potwierdzono już jedno ognisko ASF. Miało to miejsce 15 lipca, a choroba pojawiła się w stadzie liczącym 23 świnie.

Ognisko ASF potwierdzono też w gminie Ciechanów położonej w północnej części województwa mazowieckiego. Choroba pojawiła się w stadzie liczącym 180 sztuk trzody chlewnej. Ognisko to również wystąpiło w strefie niebieskiej. Niespełna tydzień temu (23 lipca) potwierdzono tu chorobę w dużym stadzie świń. Zlikwidowano wówczas 1324 zwierząt.

To 29 i 30 ognisko choroby, jakie potwierdzono od początku roku w naszym kraju. W porównaniu z rokiem minionym odnotowujemy wyraźnie mniej ognisk pomoru w stadach świń - w analogicznym okresie ubiegłego roku mieliśmy już 69 potwierdzone ogniska. Niewielkie to jednak pocieszenie, biorąc pod uwagę fakt, że szkody wyrządzone przez chorobę już teraz są większe niż w całym 2018 roku. W 29 tegorocznych ogniskach utylizacji poddano dokładnie 27445 świń, ponad 2 tys. świń więcej, niż w całym zeszłym roku.