Przypadek choroby pojawił się na obszarze gminy Włoszakowice położonej w zachodniej części powiatu leszczyńskiego. Na razie nie znamy jego szczegółów - nie wiemy czy dotyczył on zwierzęcia padłego czy z wypadku komunikacyjnego, nie znamy ewentualnego stanu rozkładu zwłok, ani liczby zwierząt których dotyczył.

To pierwszy przypadek choroby jaki pojawił się na obszarze powiatu leszczyńskiego. Choroba masowo występuje jednak w sąsiednich powiatach - wschowskim i wolsztyńskim. Najbliższy przypadek ASF potwierdzono w odległości około 11 km od miejsca wystąpienia omawianego zachorowania.

Sprawdź aktualny zasięg ASF na naszej interaktywnej mapie!

ASF na obszarze Wielkopolski pojawił się na początku grudnia ubiegłego roku. Głównym skupiskiem choroby jest powiat wolsztyński, niemniej dziki z ASF znajdowano również w powiecie grodziskim. Niedawno potwierdzono również pierwsze ognisko ASF w Wielkopolsce. Wystąpiło ono w stadzie liczącym ponad 10 tys. świń. W efekcie, blokadą objęto ponad 450 stad świń znajdujących się w wyznaczonym obszarze zapowietrzonym i zagrożonym.