Ostatnie dni przyniosły prawdziwe trzęsienie ziemi w branży. Ogłoszenie pierwszego przypadku ASF w Niemczech, a następnie blokada sprzedaży niemieckiej wieprzowiny na rynek chiński sprawiły że z dnia na dzień niemieckie ubojnie obniżyły stawki skupu o 20 eurocentów.

Fakt ten znalazł swoje odbicie na krajowym rynku tuczników. Wprawdzie spadki cen były mniejsze od spodziewanych, nie mniej obniżki rzędu 20 - 30 groszy sprawiają, że coraz trudniej mówić o utrzymaniu dochodowości produkcji.

Za żywiec wieprzowy krajowe ubojnie płacą obecnie średnio 4,40 zł netto za kilogram, co oznacza że w porównaniu z zeszłym tygodniem średnia cena skupu spadła o 33 grosze. Ceny wahają się w granicach 3,80 - 5,09 zł netto.

Za półtusze w klasie E zakłady płacą obecnie średnio 5,67 zł netto, co w porównaniu z minionym tygodniem oznacza spadek na poziomie 24 grosze. Ceny wahają się w zakresie 5,30 - 6,10 zł netto za kilogram.

Niestety sytuacja może się jeszcze bardziej pogorszyć. Wiele zakładów z którymi kontaktuje się nasza redakcja oczekuje na wynik środowego notowania "dużej giełdy". Jeżeli zakończy się ono kolejnym dużym spadkiem, prawdopodobnie czeka nas pogłębienie kryzysu.