Według wietnamskiej agencji informacyjnej VNA, dyrektor producenta szczepionek AVAC Vietnam Company, Nguyen Van Diep, powiedział na spotkaniu w ministerstwie rolnictwa w tym tygodniu, że firma z powodzeniem przetestowała szczepionkę przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń (ASF) na świniach przy wielu okazjach w zeszłym tygodniu rok.

Wraz z partnerem C.P Vietnam Livestock Company i za zgodą ministerstwa, po pierwszych testach rozpoczęto szczepienie około 600 000 świń w 545 zakładach Livestock Company. Po czterech do pięciu tygodniach w całym kraju pobrano 5958 próbek. W rezultacie ponad 90 proc. próbek wykazywało przeciwciała i odporność.

 

 

Błąd aplikacji przy pierwszej próbie

W czerwcu 2022 r. wietnamskie ministerstwo rolnictwa zatwierdziło już komercyjną dystrybucję żywej atenuowanej szczepionki Navetco. Jednak w sierpniu 2022 r. kilka świń padło po otrzymaniu szczepionki. Według państwowych urzędników weterynarii, zgony były spowodowane niewłaściwym leczeniem przy użyciu niewłaściwej dawki. Po wznowieniu szczepień wprowadzono ściślejszą kontrolę procesu.

Oczekuje się wdrożenia krajowego

Wiceminister rolnictwa Wietnamu, Phung Duc Tien, obiecał, że ze względu na postęp i skuteczność szczepionka zostanie wkrótce wprowadzona na rynek w całym kraju. Zwrócił się do właściwych władz o przedłożenie szczegółowych raportów na temat wyników podanych 600 000 dawek, zanim szczepionka będzie mogła być stosowana na jeszcze większą skalę. Departament zdrowia zwierząt ministerstwa powinien koordynować działania z producentami szczepionek i firmami zajmującymi się hodowlą zwierząt, tak, aby instrukcje i zalecenia mogły być ściśle przestrzegane podczas podawania szczepionki. Należy nadal zwracać szczególną uwagę na monitorowanie stosowania szczepionki.