Jak donosi Austriackie Stowarzyszenie Rolników, całkowita kwota 20 mln euro jest dostępna, jako bezzwrotna dotacja przeznaczona specjalnie dla hodowców trzody chlewnej.

Każdy hodowca, który od grudnia 2021 do lutego 2022 utracił, co najmniej 30 proc. marży, otrzyma refundację 70 proc. straty w formie stypendium. O pomoc finansową można się ubiegać od kwietnia Każda sprzedana świnia w Austrii przynosi obecnie około 25 euro straty zamiast zysku.

Szukasz artykułów potrzebnych w produkcji trzody? Sprawdź oferty na portalu Giełda Rolna! 

Jak powiedział prezes stowarzyszenia, przedłużenie rekompensaty za straty jest ważnym krokiem, aby przynajmniej częściowo zrekompensować utratę dochodów i tym samym odciążyć sytuację. Pandemia koronawirusa, która trwa od dwóch lat, z powodu strat w sprzedaży w gastronomii i innych obszarach przysporzyła hodowcom trzody chlewnej trudności egzystencjalnych.

Nie można mówić o opłacalnej produkcji, a ceny środków do produkcji rolnej znacznie wzrosły – dodał prezes. Tylko wyższe ceny zbóż sprawiły, że wykarmienie świni było droższe o około 15 euro. Wielu hodowców groziło zakończeniem produkcji. Oprócz koronawirusa, ASF, najpierw w Niemczech, a teraz także we Włoszech, powoduje ogromną nadpodaż wieprzowiny i niskie ceny w Europie.