Jak wynika z naszej redakcyjnej sondy, ostatni tydzień przyniósł bardzo duży wzrost cen tuczników. Zarówno ceny żywca, jak i półtusz skupowanych w wadze bitej ciepłej wzrosły o kilkadziesiąt groszy. 

Według danych pozyskanych z ponad dwudziestu punktów skupu z terenu całego kraju, średnia stawka oferowana producentom za żywiec wieprzowy wzrosła w ostatnich dniach o blisko 35 groszy - średnia cena świń w wadze żywej wynosi obecnie 5,43 zł netto za kilogram. Ceny wahają się w granicach 4,63 - 5,80 zł netto. Jeszcze większe podwyżki odnotowaliśmy w przypadku tuczników sprzedawanych w wadze bitej ciepłej: średnia stawka za klasę E wzrosła do poziomu 7,17 zł netto za kilogram, co oznacza, że  porównaniu z zeszłym tygodniem ceny wzrosły niemal o 60 groszy. Ceny tuczników w klasie E wahają się w granicach 6,30 - 7,60 zł netto za kilogram. 

Niska podaż tuczników

Jak słyszymy w punktach skupu, ostatnie podwyżki to nie tyle efekt wzmożonej konsumpcji wieprzowiny (wynikającej z luzowanie restrykcji związanych z pandemią), ale przede wszystkim z niskiej podaży tuczników na rynku. Wielomiesięczne załamanie rynku sprawiło, że wielu producentów zrezygnowało z chowu świń, lub postanowiło zaczekać z zasiedlaniem tuczarni na lepszy czas. W konsekwencji przetwórcy mają dziś bardzo duży problem z pozyskaniem odpowiedniej ilości surowca. 

Sprawdź aktualne notowania cen tuczników!