Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się w naszym kraju zakiszanie ziarna kukurydzy. Technologia to pozwala na kilkukrotne ograniczenie kosztów konserwacji ziarna, nadaje przy tym paszy właściwości probiotyczne. Prawidłowe przygotowanie kiszonki z ziarna kukurydzy nie jest jednak proste, a błędy popełnione w tym zakresie mogą prowadzić nie tylko do ubytku zakiszanej masy, ale także do rozwoju szkodliwych pleśni, których produktem są tak groźne dla zwierząt mikotoksyny. Dlatego podczas zakiszania ziarna kukurydzy niezbędny jest dodatek odpowiedniego konserwantu.

Blattisil Cerasil to płynny konserwant doskonale sprawdzający się w zakiszaniu ziarna kukurydzy. W jego skład wchodzi kwas propionowy i propionian amonu. Dodatek preparatu stabilizuje przebieg procesu fermentacji, co pozwala ograniczyć ubytek masy podczas zakiszania. Jednocześnie dodatek konserwantu hamuje rozwój szkodliwych pleśni, dzięki czemu ograniczone zostaje ryzyko skażenia kiszonki mikotoksynami.

Zalecane dawkowanie to 1 – 3 litry preparatu na jedną tonę zakiszanego ziarna, przy czym wyższą dawkę należy zastosować w sytuacji gdy zebrane ziarno cechuje się zbyt niską wilgotnością.