Jak czytamy w komunikacie banku BGŻ BNP Paribas, ostatnie tygodnie przyniosły wyraźny wzrost cen świń rzeźnych w naszym kraju. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na początku marca żywiec wieprzowy kosztował w naszym kraju średnio 4,76, i było to o 14, 4 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Jak podają analitycy banku, zmiany cen wiążą się głównie ze wzrostem cen na rynku unijnym. Według danych Komisji Europejskiej, na początku marca cena skupu tuczników w klasie E wynosiła 148,50 euro/100 kg, i była o 10,6 proc. większa niż na początku lutego.W tym samym okresie ceny tuczników w Niemczech wzrosły aż o 15,5 proc.

Niestety jak wskazuje zeszłotygodniowe notowanie niemieckiej giełdy VEZG, w ostatnim tygodniu ceny tuczników wyraźnie spadły, co stawia pod dużym znakiem zapytania dalsze podwyżki.

Poprawa koniunktury w Unii Europejskiej nie idzie jednak w parze z wzrostem cen na rynku chińskim. Analitycy banku BGŻ BNP Paribas, powołując się na dane agencji Reuters wskazują również, że na początku marca ceny wieprzowiny w tym kraju spadła do poziomu około 11 juanów (1,74 USD) za kilogram i obecnie wynosi ona aż o 20 proc. mniej niż na początku roku. Po raz ostatni tak niską cenę tuczników odnotowano w Chinach 4 lata temu.

Obserwowane w Chinach spadki cen wiążą się prawdopodobnie z rozbudową dużych gospodarstw trzodowych, co generuje wzrost podaży wieprzowiny w tym kraju. Jednocześnie obniżki mogą być częściowo wywołana także przez uwolnienie rezerw wieprzowiny z magazynów rządowych. Sytuacja ta zdaniem analityków banku może być przyczyną ograniczenia importu wieprzowiny przez Chiny.