PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Bioasekuracja to za mało – bez odstrzału dzików nie zatrzymamy ASF

Bioasekuracja to za mało – bez odstrzału dzików nie zatrzymamy ASF
Fot.Shutterstock.com

Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że straty wywołane w tym roku przez afrykański pomór świń (ASF) mogą być wyraźnie mniejsze niż w roku 2018. Już dziś wiemy jednak, że będą one znacznie wyższe. Czy może być jednak inaczej, skoro na coraz większym obszarze kraju choroba masowo występuje u dzików?Jeszcze na początku lata wiele wskazywało na to, że przebieg epizootii ASF w stadach trzody chlewnej będzie w tym sezonie łagodniejszy, niż rok temu. Wprawdzie tak jak w ciągu lat minionych późna wiosna przyniosła falę nowych zachorowań, to było ich wyraźnie mniej niż miało to miejsce choćby rok temu. Tak jest zresztą do dziś. Do końca lipca w naszym kraju potwierdzono 33 ogniska afrykańskiego pomoru świń w stadach trzody chlewnej. Dla porównania w tym samym okresie 2018 roku ognisk było już blisko 70.

Niestety nie oznacza to, że straty spowodowane przez ASF będą w tym roku mniejsze. Przeciwnie – już dziś wiemy, że liczba świń ubitych na skutek wystąpienia ognisk choroby będzie wyraźnie wyższa. W całym 2018 roku w ogniskach ASF zlikwidowano 25395 świń, do końca lipca tego roku ubito ich już blisko 30 tys. I mówimy tu tylko o kosztach bezpośrednio wywołanych przez ogniska pomoru, do tego należy dodać straty producentów, których gospodarstwa znalazły się w "strefach niebieskich".

Biorąc pod uwagę mniejszą liczbę ognisk i znacznie wyższą ilość zlikwidowanych zwierząt łatwo wywnioskować, że za wspomniany stan odpowiada występowanie ognisk afrykańskiego pomoru świń w dużych stadach trzody chlewnej. Niedawno mieliśmy do czynienia z ogniskiem, w którym zlikwidowano blisko 9 tys. świń, pod koniec maja pomór potwierdzono na fermie liczącej ponad 8 tys. sztuk. Oznacza to, że ponad połowa wszystkich ubitych w tym roku zwierząt pochodziła z dwóch ognisk ASF.

Nie oznacza to naturalnie, że pomór nie występuje w małych stadach, które od lat uważane były za najsłabsze ogniwo walki z ASF. W takich gospodarstwach ognisk choroby jest jednak obecnie wyraźnie mniej niż przed rokiem. Od stycznia potwierdzono 13 ognisk ASF w stadach poniżej 50 sztuk, co oznacza że w takich gospodarstwach wystąpiło niespełna 40 proc. ognisk. Dla porównania, w 2018 roku niemal 70 proc. wszystkich ognisk stanowiły te które potwierdzono w małych stadach. Po części wynika to z większej świadomości producentów na temat konieczności przestrzegania ochrony biologicznej, w dużej mierze jest to jednak efekt zaprzestania chowu trzody przez małe gospodarstwa.

Najbardziej niepokoi jednak fakt wystąpienia ognisk afrykańskiego pomoru świń w ogromnych stadach trzody. Trudno oczekiwać, że osoby zarządzające fermami liczącymi tysiące świń nie mają wiedzy i świadomości co do konieczności przestrzegania zasad ochrony biologicznej. Jednak w sytuacji ogromnej presji wirusa w środowisku (masowe występowanie ASF dzików), nawet największy rygor sanitarny nie daje nam gwarancji bezpieczeństwa naszego stada. Nie oznacza to naturalnie, że zasady ochrony biologicznej można dowolnie lekceważyć, kolejny raz potwierdza się jednak to o czym mówimy od lat – nie da się zatrzymać afrykańskiego pomoru świń bez jednoczesnego przestrzegania bioasekuracji i skutecznej redukcji populacji dzików.

Ograniczenie pogłowia dzików nie jest naturalnie zadaniem prostym, choćby ze względu na histeryczne ataki ze strony obrońców praw zwierząt. Jeżeli jednak produkcja trzody chlewnej w naszym kraju ma trwać i rozwijać się, niezbędny jest skuteczny odstrzał dzików przynajmniej na obszarze występowania choroby, w strefach buforowych, oraz w obszarach wzdłuż granicy naszego kraju z Rosją, Litwą, Białorusią i Ukrainą. Szczególne zadanie stoi przed władzami naszego kraju – zwłaszcza przed resortami rolnictwa i środowiska. Potrzebne jest bowiem stworzenie skutecznych mechanizmów prawnych, które pozwolą zobligować organizacje łowieckie do przeprowadzenia odstrzału oraz zabezpieczą plany redukcji pogłowia dzików przed atakami środowisk (rzekomo) proekologicznych. O to też po raz kolejny apelujemy. Nie opanujemy problemu ASF w stadach świń, gdy tuż za murami ferm będą grasować chore dziki.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (30)

 • Jak posłowie zadbali o nietykalność dzików w pobliżu gospodarstw 2019-08-05 00:41:04
  do marca 2018 roku nie wolno było strzelać do dzików 100 metrów od zabudowań gospodarskich. Okrąg o promieniu 100 metrów ma powierzchnię 3,14 hektara. …. Sejm, senat i prezydent, posłowie partii rządzącej jednomyślnie w głosowaniu w marcu 2018 roku zmienili ustawę „prawo łowieckie” i powiększyli obszar „immunitetu nietykalności” dzików do 150 metrów od zabudowań. To jest 7,07 hektara wokół chlewni, na którym to terenie dzik nie może być odstrzelony.. . .W marcu 2018 roku myśliwi prosili posłów, ministrów, senatorów partii rządzącej od zmniejszenie odległości do 50 metrów za zgodą gospodarza i dopuszczenia tłumików huku, do odstrzału dzików nocą, jak to jest w Europie. Ale ekoterroryści oraz ludzie którzy nienawidzą polowań i chcą hodować dziki się nie zgodzili. I tak mamy ”Nowy polski model łowiectwa” od 2018 roku do zwalczania ASF.
 • jaś 2019-08-04 21:52:36
  Tacy jesteście na wsi wierzący, tacy niby bogobojni, a nie pomyśleliście, że ten ASF to kara dla was, że susze zesłał na was Ten z góry. Jeśli nawet uda się zwalczyć ASF, to przyjdzie następna zaraza, a potem dwie następne. Jak się śrubkę wykręci z maszyny to się ona po pewnym czasie zepsuje. Jak się po kawałku niszczy świat, to ten świat przestaje działać.
  • Edek 2019-08-04 22:00:01
   @jaś Po alkoholu staraj się nie pisać. A świniaka sobie i tak zabije a Ty będziesz jadł dalej "podeszwę" z zachodu.
  • Saletra 2019-08-04 22:17:55
   @jaśiu Nie chce Cię obrażać ale nie rozumiesz że rolnictwo mówi iść z postępem i to jest nieuniknione. Sprawdź sobie dane z poprzednich lat ile jest ludzi na świecie a ziemi jest tyle samo. Czymś trzeba ludzi wykarmić a bez postępu w rolnictwie nie ma na to szans. Masz rację że na wsi jesteśmy bogobojni itd. Tutaj dalej są piękne tradycje czego w mieście brakuje. Tam już szatan wszystkim rządzi.
 • Jak posłowie zakazali polować na dziki w młodniku 2019-08-04 21:38:13
  Do marca 2018 roku Koło łowieckie musiało dzień przed polowaniem zbiorowym powiadowmić o tym wójta i nadleśniczego. Gdy zimą na śniegu myśliwi otropili dziki w młodniku, dnia nastepnego mogli otoczyć młodnik, wpuścić psa „dzikarza” i odstrzelić dziki. I tak to robili…. Sejm, senat i prezydent w marcu 2018 roku zmienili ustawę „prawo łowieckie” i posłowie partii rządzącej jednomyślnie w głosowaniu zapisali nowy Artykuł 42ab: „polowanie zbiorowe należy zgłosić do Wójta z 14-dniowm wyprzedzeniem. Ogłosić na tablicy w gminie termin, godzinę i miejsce polowania. Właściciel młodnika może na 3 dni przed polowaniem zakazać polowania, bo chce w tym czasie zbierać grzyby, a wykonywanie polowania będzie zagrażało bezpieczeństwu lub życiu ludzi”. Posłowie partii rządzącej również w marcu 2018 roku jednomyślnie zakazali szkolić psy „dzikarze” w całej Polsce. . . ”Nowy polski model łowiectwa” od 2018 roku do zwalczania ASF.
 • B.Hodowca trzody 2019-08-04 21:20:05
  Rozwój ASF w Polsce 1. W 2014 r. stwierdzono łącznie 30 przypadków ASF u dzików oraz 2 ogniska ASF u świń – wszystkie zlokalizowane w pobliżu granicy z Białorusią na obszarze dwóch powiatów – sokólskiego i białostockiego w województwie podlaskim. 2. W 2015 r. stwierdzono łącznie 53 przypadki ASF u dzików oraz 1 ognisko ASF u świń – wszystkie zlokalizowane w pobliżu granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Białorusią na obszarze trzech powiatów – sokólskiego, białostockiego i hajnowskiego w województwie podlaskim. 3. W 2016 r. stwierdzono łącznie 80 przypadków ASF u dzików oraz 20 ognisk ASF u świń – 5 ognisk w województwie lubelskim, 3 ogniska w województwie mazowieckim i 13 ognisk w województwie podlaskim. 4. W 2017 r. stwierdzono łącznie 741 przypadków ASF u dzików oraz 81 ognisk ASF u świń – 59 ognisk w województwie lubelskim, 6 ognisk w województwie mazowieckim i 16 ognisk w województwie podlaskim. 5. W 2018 r. stwierdzono łącznie 2443 przypadki ASF u dzików oraz 109 ognisk ASF u świń – 76 ognisk w województwie lubelskim, 8 ognisk w województwie mazowieckim, 3 ogniska w województwie podlaskim, 8 ognisk w województwie podkarpackim i 14 ognisk w województwie warmińsko-mazurski 6. W 2019 r. stwierdzono łącznie ...... ? Postęp jest w zwalczaniu szczególnie widoczny oczami "dobrej zmiany"
 • Jak posłowie wpierają ekoterroryzm 2019-08-04 15:37:56
  Do marca 2018 roku w prawie łowieckim był zapis: …” Przepisy karne, Art. 51. Kto: umyślnie utrudnia lub uniemożliwia wykonywanie polowania podlega karze grzywny.” …… Sejm, senat i prezydent w marcu 2018 roku zmienili ustawę „prawo łowieckie” i posłowie partii rządzącej jednomyślnie w głosowaniu wykreślili ten zapis, świadomie gwarantując bezkarność ekoterrorystom w blokowaniu polowań na dziki. W marcu 2018 roku to było. Oczywiście w 2018 roku nikt nie wiedział, że trzeba strzelać dziki, i nie było jeszcze ASF w Polsce …..
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.175.107.77
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.