Rozporządzenie wprowadzające obowiązkowe elementy bioasekuracji dla producentów trzody chlewnej obowiązuje od 28 lutego br. W praktyce wszelkie czynności kontrolne rozpoczną się od kwietnia. Jak informują pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej marzec pozostaje miesiącem informacyjno-szkoleniowym, kiedy to rolnicy mogą jeszcze dostosować swoje gospodarstwa do wymogów i wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

- Od momentu rozpoczęcia programu bioasekuracji z Głównego Inspektoratu Weterynarii otrzymaliśmy szereg pism i wytycznych dotyczących założeń programu. Dlatego w marcu nasze działania są skupione głównie na szkoleniach i bezpośrednim przekazaniu tych informacji zainteresowanym rolnikom. Następnym etapem będzie rozpoczęcie czynności kontrolnych, które rozpoczniemy z początkiem kwietnia – mówi Piotr Kicman starszy inspektor weterynaryjny ds. zwalczania chorób i ochrony zdrowia zwierząt w PIW w Lublinie.

To samo potwierdza Grzegorz Wegiera Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu - wszystkie prace inspektorów w marcu związane z programem bioasekuracji są skoncentrowane na szkoleniach, informowaniu rolników i wyjaśnianiu ich wątpliwości. Działania kontrolne rozpoczną się z początkiem kwietnia.

Czytaj więcej o wymogach bioasekuracji>>>>>>>>>>

>>>>>>>Bioasekuracja to już obowiązek każdego producenta świń