Jak podaje Agra Europe, władze rosyjskie są gotowe do wznowienia importu zwierząt zarodowych, podrobów i tłuszczów z mięsa wieprzowego z sześciu krajów UE.

W ocenie analityków Banku BGŻ, obecnie zapowiedziane złagodzenie rosyjskiego embarga ma na celu zwiększenie dostępności popularnych elementów mięsa wieprzowego na rynku rosyjskim i tym samym walkę z inflacją cen mięsa.
W ostatnich miesiącach wyraźna zmiana kanałów wymiany mięsa wieprzowego, tj. zaprzestanie importu z UE, USA, Kanady, Australii, Norwegii i w tym samym czasie zwiększenie uzależnienia od dostawców z Brazylii, przyczyniło się do znacznego wzrostu cen. Jak się okazało, w tym samym czasie rządy z Francji i Danii prowadziły bilateralne rozmowy z odpowiednimi organami w Rosji.

Efektem tych działań jest zapowiedziane złagodzenie embarga na wspomniane powyżej elementy tuszy, jak również zwierzęta zarodowe. Dla wyjaśnienia, oprócz zaprzestania importu wieprzowiny pod koniec stycznia, w sierpniu 2014 r. władze rosyjskie w odpowiedzi na unijne sankcje, wprowadziły embargo na wiele produktów agrospożywczych.

Jak poinformował Rosselkhoznadzor współpraca handlowa będzie mogła być wznowiona z wyłonionymi w trakcie planowanych inspekcji zakładami znajdującymi się we Francji, Danii, Niemczech, Holandii, Włoszech oraz na Węgrzech. Ten proces może potrwać ok. 6 miesięcy, co pozwoliłoby na wznowienie handlu z wyłonionymi krajami członkowskimi i podmiotami w sierpniu 2015 r. Jest to okres, na który wstępnie nałożone zostało embargo.

Powyższe działania uderzają w polskich producentów i eksporterów mięsa wieprzowego, którzy nie zostali włączeni do rozmów. Ze względu na utrzymanie się zagrożenia rozprzestrzeniania się ASF na terytorium Polski istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że polscy producenci wieprzowiny jeszcze przez dłuższy czas nie będą mogli wznowić eksportu na rynki pozaunijne, w tym na rynek rosyjski.

Z drugiej strony, rozpoczęcie sprzedaży niektórych elementów tuszy do Rosji, może przyczynić się do stopniowego wzrostu cen żywca na rynku unijnym. Warto zaznaczyć, że Polska jest w dużej mierze biorcą cen.

Zatem ewentualna poprawa sytuacji na rynku UE, może również przełożyć się na niewielkie odbicie cen wieprzowiny na rynku krajowym. Dla producentów żywca obecna sytuacja na rynku wieprzowiny w kraju i w UE jest szczególnie trudna. W tygodniu 12- 18.01.2015 cena żywca na rynku krajowym wyniosła przeciętnie 4,02 zł/kg, co oznacza prawie 19-procentowy spadek (o 0,93 zł/kg) w skali roku. Tak niskiej ceny nie odnotowano na rynku przez ostatnie cztery lata - podkreslają w swoim cotygodniowym raporcie analitycy Banku BGŻ.