Kolejny tydzień z rzędu, w wielu skupach tuczników obserwujemy podwyżki cen. Nie są one wprawdzie zbyt spektakularne, jednak od początku roku, cena konsekwentnie – choć powoli idzie w górę. W przypadku cen tuczników ocenianych poubojowo, jest już o blisko 40 groszy wyższa niż pod koniec zeszłego roku.

W ciągu minionych 7 dni zanotowaliśmy wzrost średnich cen zarówno żywca, jak i tuczników ocenianych poubojowo. W przypadku świń w wadze żywej, średnia cena wzrosła o blisko 5 groszy i wynosi obecnie 3,43 zł/kg netto. Ceny wahają się w przedziale 3,20 – 3,70 zł/kg netto.

Jeśli chodzi o tuczniki sprzedawane w wadze bitej ciepłej, średnia cena skupu zbliża się do 5 zł/kg netto. Ceny powyżej tej granicy obowiązują już w wielu zakładach, są jednak i takie które za klasę E płacą poniżej 4,70 zł/kg. Według cenników z początku tego tygodnia średnie ceny skupu tuczników w klasie E wynoszą 4,96 zł/kg netto, i jeżeli aktualne trendy się utrzymają, wkrótce mogą ponownie znaleźć się powyżej granicy 5 zł/kg netto. Niestety, aktualnie obowiązującym cenom wciąż daleko do zagwarantowania rolnikom opłacalności chowu.