Jak wynika z naszej redakcyjnej sondy, ostatni tydzień przyniósł delikatny wzrost cen tuczników. Podrożały one przeciętnie o 10 - 15 groszy. Co więcej z niektórych skupów słyszymy informacje jakoby na rynku zaczynał pojawiać się problem z zakupem wystarczającej ilości tuczników.

Według danych z wtorku, za świnie sprzedawane w wadze bitej ciepłej krajowe skupy płacą obecnie średnio 4,86 zł netto za kilogram półtuszy w klasie E. To o 10 groszy więcej niż w naszym zeszłotygodniowym notowaniu. Ceny wahają się w granicach 4,55 - 5,30 zł netto za kilogram.

Nieco bardziej wzrosły ceny żywca: za tuczniki w wadze żywej skupy płacą średnio 3,85 zł netto, czyli o 15 groszy więcej niż przed tygodniem. Ceny wahają się w granicach 3,50 - 4,20 zł netto za kilogram.

Wspomniane trudności z zakupem tuczników nie powinny nikogo dziwić: już jesienią dało się słyszeć, że część producentów ogranicza obsadę tuczarni lub całkowicie wstrzymuje produkcję. Niestety ostatnie podwyżki nie zachęcą ich do wznowienia lub zwiększania skali produkcji. Przy obecnych kosztach środków produkcji - zwłaszcza zbóż i śruty sojowej ceny żywca będą musiały jeszcze znacznie bardziej wzrosnąć, by u producentów powrócił entuzjazm.

Sprawdź aktualne notowania cen tuczników!

Chcesz kupić lub sprzedać zwierzęta? A może szukasz tańszej paszy? Sprawdź oferty na portalu Giełda Rolna!