Po raz pierwszy od wielu tygodni, na rynku można zaobserwować stabilizację cen. W ostatnim czasie na skutek wahań na rynku niemieckim, również w kraju dochodziło do regularnych zmian w cennikach. W tym tygodniu zdecydowana większość zakładów mięsnych zdecydowała się utrzymać ceny sprzed siedmiu dni. Spośród kilkunastu zakładów mięsnych z którymi kontaktuje się nasza redakcja, tylko w jednym odnotowaliśmy niewielką podwyżkę cen.

Średnie ceny tuczników pochodzące z naszej sondy są więc niemal identyczne jak przed tygodniem. Za żywiec wieprzowy skupy płacą średnio 4,60 zł/kg netto (4,20 – 4,80), a za tuczniki ocenione poubojowo w klasie E – 6 zł/kg netto (5,75 – 6,20).

Żaden z przedstawicieli skupów, z którymi rozmawialiśmy nie chce jednak wypowiadać się co do prognoz na przyszłość. W ostatnich tygodniach rynek jest bowiem nieprzewidywalny, trudno zatem czynić jakiekolwiek prognozy. Na korzyść rolników przemawiają zbliżające się stopniowo święta Wielkiej Nocy. Już za kilka tygodni może nastąpić sezonowy wzrost popytu na surowiec. Z drugiej strony optymizmem nie napawają wydarzenia z Chin, a konkretnie cofnięcie pozwoleń eksportowych dla dwóch potężnych niemieckich eksporterów. Jak na razie rynek nie zareagował na te doniesienia, nie wiemy jednak co przyniesie czas.