Niestety za nami kolejny duży spadek cen świń rzeźnych. Nie jest to zaskoczeniem: zapowiedzią obniżek był już wynik środowego notowania niemieckiej dużej giełdy. Wówczas to ceny za półtusze w wadze bitej ciepłej spadły o 5 eurocentów.

Według danych z naszej redakcyjnej sondy ceny półtusz w klasie E wynoszą obecnie średnio 6,56 zł netto za kilogram, czyli o ponad 30 groszy mniej niż tydzień temu. Ceny wahają się w zakresie 6,25 – 6,90 zł netto za kilogram. Podobny spadek odnotowano w przypadku świń w wadze żywej. Stawki za żywiec wynoszą obecnie średnio 5,19 zł netto za kilogram, czyli blisko 30 groszy mniej niż tydzień temu. Stawki za żywiec wahają się w granicach 4,70 – 6,02 zł netto za kilogram.

Sprawdź aktualne notowania rynku wieprzowiny

Zdaniem Aleksandra Dargiewicza z Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, wydarzenia ostatnich tygodni sprawiły, że zrewidować powinniśmy dotychczasowe prognozy rynku wieprzowiny. Jak czytamy w komunikacie związku, stosunkowo niska podaż żywca na unijnym rynku zderzyła się ze znacznym ograniczeniem popytu wywołanym przez pandemię koronawirusa. Zamknięte punkty gastronomiczne, oraz obawy związane z możliwością utraty pracy nie sprzyjają bowiem wzrostowi konsumpcji wieprzowiny. Dodatkowo rośnie konkurencja ze strony taniej wieprzowiny z USA czy Brazylii, unijna wieprzowina charakteryzująca się wysokim kosztem produkcji coraz częściej przegrywa na światowych rynkach konkurencję z mięsem pochodzącym z tych krajów. Sytuację pogarsza również opóźnienie sezonowych wzrostów cen tradycyjnie związanych z sezonem grillowym.