Ceny są dramatycznie niskie, a kierownicy skupów, w rozmowach telefonicznych z redakcją zastrzegają sobie możliwość kolejnych obniżek w nadchodzącym tygodniu. Ten tydzień, czyli 49 tydz. br. kończymy na poziomie średnio 3,95 zł/kg, za tuczniki skupowane na wagę żywą. Ceny tusz w klasie E spadły już poniżej 5 zł/kg. Zakłady płacą za tę klasę od 4,95 do 5,45 zł/kg netto.

Lekkie umocnienie złotówki, może dodatkowo zachęcać zakłady mięsne do kupowania surowca za granicą.

Jak ten tydzień wyglądał u naszych zachodnich sąsiadów?

Według danych niemieckiego stowarzyszenie producentów świń - ISN, 49.tydz. br. to czas kolejnych spadków w większości krajów UE. Niemcy odnotowali w tym tygodniu kolejny spadek aż o 4 eurocenty do poziomy 1,306 euro/kg tuszy o mięsności min. 57 proc. i wybojowości 79 proc. Spore spadki dotknęły również Holandię -5 eurocentów, do poziomu 1,96 euro/kg, Belgię -5 eurocentów do poziomu 1,248 euro/kg, Austrię -3 eurocenty do poziomu 1,335 euro/kg, czy też Wielką Brytanię -4 eurocenty, do poziomu 1,536 euro/kg.

Jedyny kraj, który oparł się, w mijającym tygodniu spadkom cen, to według szacunków Niemców - Dania. Tam, w tym tygodniu za wieprzowinę średnio płacono 1,455 euro/kg i była to cena wyższa o 3 eurocenty w stosunku do stanu z 48 tyg. br.