Minione 7 dni nie przyniosło rewolucji w skupach żywca wieprzowego. W zdecydowanej większości zakładów, z którymi kontaktuje się nasza redakcja obowiązują obecnie stawki z zeszłego tygodnia. W wielu z nich ostatnie zmiany w cennikach obserwowano po raz ostatni w połowie maja.

Za żywiec wieprzowy krajowi przetwórcy i pośrednicy płacą obecnie średnio 5,41 zł netto za kilogram, czyli o jeden grosz mniej niż przed tygodniem. Ceny wahają się w granicach 5,00 - 5,80 zł netto za kilogram. Za półtusze w klasie E skupy płacą obecnie średnio 7,02 zł netto za kilogram, czyli również o jeden grosz mniej niż przed tygodniem. Ceny zawierają się w przedziale 6,70 - 7,40 zł netto za kilogram.

Czy w najbliższym czasie czekają nas zmiany poziomu cen? Nic na to nie wskazuje, w chwili obecnej rynek żywca wieprzowego w Europie wydaje się stabilny, a nawet ewentualne podwyżki cen na zachodzie Europy nie muszą przełożyć się na wzrost cen w naszym kraju. Jednocześnie nie powinniśmy jednak obawiać się spadków cen. Prognozy analityków wskazują, że w drugiej połowie roku czekać nas powinny podwyżki cen. Według szacunków specjalistów banku Credit Agricole, na koniec roku ceny powinny osiągnąć poziom 5,60 zł za kilogram żywca.

>>>>> Czytaj więcej: Credit Agricole: Czekają nas dalsze podwyżki cen wieprzowiny