W większości krajowych skupów z jakimi kontaktuje się nasza redakcja od blisko dwóch miesięcy nie obserwowaliśmy znaczących zmian cen. W tym czasie ceny tuczników sprzedawanych w klasie E utrzymują się na poziomie 5,75 - 5,80 zł netto za kilogram. W tym samym okresie ceny żywca wieprzowego kształtują się na poziomie około 4,40 zł netto za kilogram.

Żadnych zmian nie przynosi również obecny tydzień. Średnia cena żywca spadła wprawdzie w naszym notowaniu o blisko 10 groszy, wynika to jednak z faktu dużej obniżki cen w jednym z zakładów. Pozostałe skupy utrzymują ceny na stałym poziomie. Średnia cena żywca wieprzowego wynosi obecnie około 4,35 zł netto za kilogram, a ceny kształtują się w granicach 4,00 - 4,60 zł netto za kilogram.

Bez zmian pozostają również ceny tuczników sprzedawanych w wadze bitej ciepłej. Za tuczniki ocenione w klasie E, skupy płacą średnio 5,76 zł netto, czyli niemal dokładnie tyle samo co przed tygodniem. Ceny utrzymują się w zakresie 5,60 - 6,00 zł netto za kilogram.

Nic nie wskazuje niestety, by w tym roku wystąpił sezonowy, przedświąteczny wzrost cen tuczników. Podaż surowca znajduje się obecnie na dość wysokim poziomie, co sprawia, że obecnie obowiązujące ceny utrzymają się prawdopodobnie do końca roku.

Co przyniosą pierwsze tygodnie nowego roku? W poprzednich latach w tym czasie następowały często mniejsze bądź większe obniżki cen, nie było to jednak regułą. Jak sytuacja potoczy się tym razem dowiemy się już za kilka tygodni.