Obecny tydzień przyniósł ze sobą dalsze spadki cen skupu świń. Na szczęście nie są one już tak dotkliwe jak na początku października. Wówczas ceny świń spadały w tempie 25 – 30 groszy na tydzień. Obecnie odnotowane spadki są znacznie niższe.

W porównaniu z zeszłym tygodniem średnia cena żywca wieprzowego spadła o około 6 groszy. Obecnie znajduje się ona na poziomie 4,64 zł/kg netto, a zakłady płacą od 4,10 do 4,90 zł/kg netto.

Większe spadki odnotowano natomiast w przypadku świń sprzedawanych w wadze bitej ciepłej: za półtusze ocenione w klasie E, zakłady płacą średnio 6,04 zł/kg netto, czyli o 14 groszy mniej niż tydzień temu. Ceny półtusz w tej klasie wahają się od 5,65 do 6,20 zł/kg netto.

Czy osłabienie dynamiki spadku cen tuczników jest zwiastunem stabilizacji sytuacji na rynku? Na chwilę obecną trudno byłoby zaryzykować takie stwierdzenie, z pewnością więcej będziemy mogli powiedzieć po środowym notowaniu niemieckiej giełdy. Rynek polski jest silnie uzależniony od cen niemieckich, zatrzymanie spadków cen „za Odrą” byłoby z pewnością zwiastunem stabilizacji w krajowych skupach.