Jak wynika z pierwszego w 2021 roku notowania rynku wieprzowiny przygotowywanego przez naszą redakcję, ostatnie dni przyniosły delikatne ożywienie w skupach. W porównaniu z poprzednim notowaniem z połowy grudnia, delikatnie wzrosły zarówno ceny żywca, jak i świń sprzedawanych w wadze bitej ciepłej. Niestety trudno mówić tu o jakiejkolwiek poprawie sytuacji rolników - aktualne stawki w żadnym wypadku nie gwarantują opłacalności produkcji.

Jak wynika z przygotowanego przez naszą redakcję notowania, za żywiec wieprzowy krajowe skupy płacą obecnie średnio 3,71 zł netto za kilogram, czyli o 8 groszy więcej niż w połowie grudnia. Ceny żywca wahają się w granicach 3,40 - 4,00 zł netto za kilogram. Mniejszy wzrost odnotowano w przypadku świń sprzedawanych w wadze bitej ciepłej: za półtusze w klasie E skupy płacą obecnie 4,65 zł netto za kilogram, czyli o 3 grosze więcej niż w połowie grudnia. Ceny wahają się w granicach 4,40 - 4,90 zł netto za kilogram.

Rentowność produkcji pozostaje na dramatycznie niskim poziomie. Szczególnie, że ceny niektórych środków produkcji pozostają bardzo wysokie. Jak czytamy w analizie banku PKO BP, obecne ceny soi znajdują się na poziomie niespotykanym od lipca 2014 roku. Ma to związek z rosnącymi cenami olejów, ale przede wszystkim z rosnącym zapotrzebowaniem rynku chińskiego na poekstrakcyjną śrutę sojową. Wyższe zapotrzebowanie na białko zostało wygenerowane przez dynamicznie odbudowującą się produkcję trzody chlewnej w tej części świata. Dość wysokie pozostają także ceny zbóż paszowych.

Sprawdź aktualne notowania cen żywca wieprzowego! 

Chcesz kupić lub sprzedać trzodę chlewną? Zostaw swoje ogłoszenie na portalu gieldarolna.pl!