Fatalna passa producentów żywca wieprzowego trwa w najlepsze. Za nami kolejne spadki cen tuczników. W porównaniu z początkiem października świnie rzeźne potaniały średnio o 10 - 15 groszy.

Za żywiec wieprzowy krajowi przetwórcy płacą przeciętnie 4,10 zł netto, czyli 10 groszy mniej niż w pierwszym tygodniu października. W niektórych regionach kraju ceny spadły do poziomu 3,50 netto za kilogram. Można jednak spotkać również zakłady, które za tuczniki oferują ceny rzędu 4,50 zł netto za kilogram.

Świnie w wadze bitej ciepłej potaniały z kolei przeciętnie o 15 groszy. Obecnie krajowi przetwórcy za półtusze w klasie E płacą średnio 5,43 złote netto za kilogram, a ceny wahają się w granicach 5,10 - 5,70 zł netto za kilogram.

W ciągu ostatnich sześciu tygodni tuczniki potaniały w niektórych skupach nawet o 75 groszy. W połączeniu z drastycznie wysokimi cenami zbóż, obecna sytuacja na rynku nie pozwala wielu rolnikom na zachowanie opłacalności produkcji. Niestety na horyzoncie nie widać szans na rychłą poprawę sytuacji. Nadprodukcja wieprzowiny na unijnym rynku, i blokady eksportowe dla belgijskiej wieprzowiny (związane z wystąpieniem ASF na terenie tego kraju) sprawiają, że trudno w obecnej chwili oczekiwać trwałej i znaczącej poprawy opłacalności produkcji.