Po raz pierwszy od końca lutego w naszym kraju można zaobserwować podwyżki cen świń rzeźnych. W porównaniu z zeszłym tygodniem żywiec wieprzowy podrożał średnio o 12 groszy. Znacznie większe podwyżki dało się zaobserwować w przypadku tuczników sprzedawanych w WBC - półtusze w klasie E podrożały o 23 grosze.

Według danych z dnia dzisiejszego za żywiec podmioty skupujące płacą średnio 4,14 zł netto za kilogram, a ceny wahają się w granicach 3,80 - 4,50 zł netto za kilogram. Za półtusze w klasie E, zakłady płacą średnio 5,56 zł netto za kilogram, a ceny wahają się w granicach 5,35 - 5,83 zł za kilogram.

Niestety, opłacalność produkcji żywca wieprzowego pozostaje w naszym kraju na niezadowalającym poziomie. Aby unaocznić skalę obecnego kryzysu, warto wspomnieć, że w analogicznym okresie ubiegłego roku, za żywiec płacono średnio 5,17 zł netto za kilogram, a tuczniki w klasie E sprzedawano w średniej cenie 6,94 zł netto za kilogram.

Cała branża zastanawia się obecnie, czy kolejne tygodnie przyniosą dalszy wzrost cen. O tym, co czeka nas w ciągu najbliższych 7 dni przekonamy się po jutrzejszym notowaniu niemieckiej giełdy VEZG.

>>> Czytaj także: Załamanie rynku niestraszne producentom warchlaków