Próżno szukać jakichkolwiek oznak poprawy sytuacji na rynku żywca wieprzowego. Po chwilowej poprawie sytuacji jaką obserwowaliśmy w sierpniu i pierwszej połowie września dawno nie ma już śladu . Od blisko miesiąca ceny utrzymują się na stabilnym, lecz dramatycznie niskim poziomie. Rewolucji nie przyniósł również ostatni tydzień. W tym czasie zamiast wyczekiwanych podwyżek, zaobserwowano nawet minimalny spadek cen.

Jak wynika z naszej redakcyjnej sondy, za żywiec wieprzowy pierwszej klasy krajowe skupy płacą średnio 4,02 zł netto za kilogram, czyli o jeden grosz mniej niż przed tygodniem. Identyczny spadek cen odnotowano w przypadku świń sprzedawanych w wadze bitej ciepłej. Za półtusze w klasie E przetwórcy oferują stawkę rzędu 5,28 zł netto za kilogram. Ceny żywca wahają się w granicach 3,50 – 4,50 zł netto za kilogram, zaś półtusze w klasie E skupowane są w cenie od 5,03 do 5,65 zł netto za kilogram. Czy istnieje obecnie szansa na choćby minimalną podwyżkę cen żywca?

Niestety trudno obecnie o optymizm. Choć na rynku obserwujemy pewne zwiastuny odwrócenia obecnych trendów, na realną poprawę sytuacji przyjdzie nam prawdopodobnie poczekać jeszcze kilka miesięcy.