W porównaniu z ubiegłym tygodniem ceny skupu tuczników spadły w naszym kraju średnio o 10 - 12 groszy. Trend ten dotyczy zarówno świń sprzedawanych w wadze żywej, jak i półtusz ocenianych poubojowo.

Według danych z ponad dwudziestu skupów z obszaru całego kraju, na dzień dzisiejszy średnia cena półtusz ocenionych w klasie E wynosi 7,43 zł netto, czyli o 12 groszy mniej niż tydzień temu. W ciągu dwóch tygodni stawki spadły zatem o 25 groszy, jednocześnie obecna cena jest najniższa od początku lutego. Ceny półtusz w klasie E wahają się w zakresie 6,90 - 7,75 zł netto za kilogram.

Tuczniki w wadze żywej kosztują obecnie średnio 5,87 zł netto za kilogram, czyli o 11 groszy mniej niż tydzień temu. Stawki wahają się w granicach 5,60 - 6,30 zł netto za kilogram.

Mimo że w ujęciu bezwzględnym stawki za żywiec wieprzowy i tak wydają się być wysokie, kalkulując opłacalność produkcji należy wziąć pod uwagę rekordowo wysokie ceny środków produkcji. Ostatni miesiąc przyniósł gigantyczny wzrost cen poekstrakcyjnej śruty sojowej i zbóż paszowych. Wciąż drogie pozostają również warchlaki. Mimo zatem, że ceny żywca wciąż pozostają wysokie, nie zawsze muszą one gwarantować zadowalający zysk.

Sprawdź aktualne notowania rynku wieprzowiny!