Nareszcie mamy dobre wieści dla producentów trzody. Ceny skupu tuczników w ostatnich dniach znacząco wzrosły. Niestety wiele wskazuje na to, że podwyżki mają jedynie przejściowy charakter i po Wielkanocy mogą nastąpić obniżki.

Według danych z naszej redakcyjnej sondy średnie ceny żywca wzrosły w ciągu ostatniego tygodnia o blisko 20 groszy. O 15 groszy wzrosły natomiast ceny tuczników ocenionych poubojowo w klasie E. Za tuczniki w tej klasie skupy płacą obecnie około 5,22 zł/kg netto. Poziom cen jest bardzo zróżnicowany w zależności od regionu: skupy na Podkarpaciu płacą rolnikom przeciętnie 4,8 – 4,9 zł/kg netto, gdy w tym samym czasie zakłada z województwa mazowieckiego płacą za tuczniki w klasie E nawet 5,60 zł/kg netto.

Cena żywca wieprzowego wynosi w naszym kraju średnio 3,68 zł/kg netto. Waha się ona w jeszcze większym zakresie niż w przypadku tuczników sprzedawanych w wadze bitej ciepłej: od 3,30 do 4,40 zł/kg netto.

Niestety zdaniem ekspertów, obecny trend prawdopodobnie nie utrzyma się długo:

- W najbliższych dniach prawdopodobnie podniesiemy ceny skupu tuczników, wydaje mi się jednak, że obecne podwyżki mają charakter przejściowy. Spowodowane są głównie większym popytem na wieprzowinę w związku ze zbliżającą się Wielkanocą. Obawiam się, że po świętach ceny wrócą do dotychczasowego poziomu – mówi w rozmowie z naszym portalem przedstawiciel jednego ze skupów.