Zeszłotygodniowe obniżki cen w niemieckich rzeźniach musiały niestety odbić się także na poziomie cen w kraju. Obecnie rolnicy sprzedają wyprodukowane tuczniki w cenach niespotykanych od dwóch lat. Często przychód ze sprzedaży tucznika nie pokrywa nawet kosztów jego wyprodukowania.

Jak wynika z naszej redakcyjnej sondy, ceny żywca wieprzowego spadły w ciągu minionych siedmiu dni przeciętnie o 17 groszy. Obecnie średnia cena skupu świń rzeźnych w wadze żywej wynosi 3,86 zł netto za kilogram. Są jednak zakłady które rolnikom oferują ceny nawet na poziomie 3,50 - 3,60 zł netto za kilogram.

Podobne spadki dotknęły rolników sprzedających tuczniki w wadze bitej ciepłej: w tym przypadku ceny skurczyły się przeciętnie o 19 groszy. Za tuczniki w klasie E skupy płacą obecnie średnio 5,14 zł netto za kilogram. Ceny wahają się w granicach 4,90 - 5,55 zł netto za kilogram.

Niestety jak twierdzą specjaliści, pierwsze sześć miesięcy roku będzie dla producentów trzody bardzo trudne. Około marca możemy się wprawdzie spodziewać sezonowych podwyżek cen, znaczące wzrosty przewidywane są dopiero na drugą połowę roku:

>>>>> Czytaj więcej: Kiedy możemy spodziewać się podwyżek cen świń?

>>>>> Czytaj więcej: Poprawa sytuacji na rynku trzody możliwa w drugiej połowie roku