• Po okresie dynamicznych wzrostów cen, ostatnie tygodnie przynoszą stabilizację cen, lub ich delikatny spadek.
  • W ostatnim tygodniu zaobserwowaliśmy wyraźną obniżkę cen tuczników sprzedawanych w wadze bitej ciepłej. Mniejsze obniżki cen dotyczyły cen żywca.
  • Ze względu na czynniki sezonowe możliwa jest rychła zmiana trendu i ponowna odbudowa cen świń rzeźnych.

Niestety, po okresie dynamicznego wzrostu cen, jaki obserwowaliśmy w lutym i marcu, ostatnie tygodnie są na rynku tuczników czasem stagnacji lub niewielkich korekt stawek. W ostatnim tygodniu obserwowaliśmy zwłaszcza ten drugi trend, szczególnie w przypadku tuczników sprzedawanych w wadze bitej ciepłej.

Jak wynika z naszej cotygodniowej sondy, w porównaniu z ubiegłym tygodniem półtusze w klasie E potaniały o około 11 groszy, osiągając poziom 6,55 zł netto za kilogram. Ceny wahają się w granicach 5,90-6,80 zł netto. Nieco mniejsze obniżki cen odnotowano w przypadku świń w wadze żywej. Tu stawki spady średnio o około 3 grosze, osiągając granicę 5,05 zł netto za kilogram. Ceny wahają się w zakresie 4,60-5,40 zł netto za kilogram.

Rynek w chwili obecnej wydaje się znajdować w stanie równowagi, producenci cały czas oczekują bodźca który mógłby pobudzić dalszą odbudowę cen skupu. Zdaniem Aleksandra Dargiewicza, prezesa zarządu KZP-PTCh "POLPIG" na korzyść rolników przemawia pora roku w jakiej obecnie się znajdujemy:

- Ciepłe nadchodzące dni będą zachęcały do spędzania coraz więcej czasu przy grillu. Obostrzenia związane z koronawirusem ciągle powodują niepewność na rynku wieprzowiny. Poprawie sytuacji sprzyjają masowe szczepienia i spodziewana mniejsza liczba zachorowań na COVID-19 - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej "POLPIG"-u.