• Rynek tuczników wchodzi obecnie w fazę stagnacji, choć obecnie nie da się powiedzieć ile okres ten może potrwać.
  • Na krajowym rynku ostatnie dwa tygodnie są czasem powolnego, acz konsekwentnego spadku cen. 
  • Chcesz uzyskać pełen dostęp do treści premium i otrzymywać codzienną porcję informacji w formie newslettera? Już teraz załóż bezpłatne konto na Farmer.pl! 

Eksperci wskazują, że obecny czas jest okresem stabilizacji na rynku. Wpływa na to przede wszystkim wciąż ograniczona podaż wieprzowiny w UE. Jak czytamy choćby w ostatnim komentarzu "Polpig"-u, pomimo niewielkiego sezonowego wzrostu podaży, w większości krajów unijnych dostępność żywca pozostaje poniżej poziomu z ubiegłego roku. Jednocześnie rosnące koszty energii oraz wysoka inflacja powoduje niepewność rynkową producentów i przetwórców, a najlepsze nastroje panują wśród konsumentów, którzy z większą uwagą robią zakupy ograniczają możliwości dalszego wzrostu cen skupu żywca wieprzowego.

Ceny w Niemczech bez zmian

Dowodem na potwierdzenie tej tezy są ostatnie notowania niemieckiej "dużej giełdy". Po raz ostatni zmiany obserwowaliśmy tam 7 września, kiedy to cena podskoczyła do 2,10 euro za kilogram półtuszy o mięsności 57 proc. Przez kolejne dwa tygodnie cena ta została podtrzymana.

Jakie ceny tuczników w krajowych skupach? 

Powyższa sytuacja wskazuje na to że stawki za tuczniki w krajowych zakładach mięsnych powinny pozostać na poziomie z pierwszej dekady września. Niestety, powoli, acz konsekwentnie obserwujemy korekty w dół. 

Na dzień dzisiejszy cena skupu tuczników klasie E wynosi średnio...